Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!!
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!!

ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 13:15 #225

Καλησπέρα σας λέγομαι Στεφανία και αντιμετωπίζω ένα πολύ μεγάλο πρόβλημα με τις ψείρες !! Στο σπίτι έχουμε 4 μικρά παιδάκια και το ένα κολάει το άλλο και σαφώς όλα μαζί από το σχολείο !!!Έχουμε απελπιστεί γιατί δοκιμάσαμε τα πάντα από φάρμακα και κλασσικά χτενάκια...Μήπως γνωρίζετε να μας προτείνετς μεθόδους αποτελεσμτικές;Ακούσαμε για χτενάκια ηλεκτρικά...ξέρετε αν κάνουν δουλειά;Και αν ναι από που μπορώ να τα προμηθευτώ και περίπου ποιό είναι το κόστος τους;Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!!!

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 14:02 #227

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
έχεις δοκιμάσει το φυτικό της propoline- apivita? τον λούζω κάθε βράδυ με αυτό. Αν δεν προλάβω λούσιμο, το πρωί με τη λοσιόν- σπρέι. Αθώο για καθημερινή χρήση. Δεύτερο χρόνο στο σταθμό φέτος δεν μου έχει κολλήσει τίποτα....μην το ματιάσω και τρέχουμε μετά...για ηλεκτρικά δεν ξέρω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στεφανία Τ.

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 14:23 #230

έχω δοκιμάσει διάφορα..το συγκεκριμένο όμως όχι..μήπως είναι προληπτικό ..γιατί εμένα τα μικρά μου κάθε μέρα τα καθαρίζω (και είμαι και μόνη είναι και 4 και δεν κάθονται )..και κάθε μέρα έχουν...τι να πώ ;

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 15:00 #232

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
μμμ...πρόληψης λέει, αλλά στις οδηγίες που κοιτάζω τώρα λέει και απομάκρυνσης...δοκίμασέ το δεν χάνεις κάτι....κουράγιο!!!!!

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 15:30 #233

Σ'ευχαριστώ πάρα πολύ για τις συμβουλές και σαφώς για τον χρόνο σου !!!Θα το δοκιμάσω,αν και χρησιμοποιώ ήδη πολύ "δυνατά" σκευάσματα από το φαρμακείο.. Μακάρι αυτό να βοηθήσει

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 18:52 #234

Καταρχήν καλό κουράγιο!!! Δεύτερον, εγώ δεν έχω κάτι συγκεκριμένο να σου προτείνω, αλλά μήπως να φροντίζατε να βρεθεί ένας τρόπος να μην κολλάνε τόσο το ένα το άλλο!!! Και σίγουρα αν είναι κορίτσια, είναι πιο ζόρικο το πράγμα με τα μακριά μαλλιά... Δηλαδή τι εννοώ ότι μπορείς να κάνεις, για να μειώσεις τουλάχιστον την εξάπλωση και να μην κολλάνε το ένα το άλλο και ξανά από την αρχή (σαν τη γρίππη ένα πράγμα!!!)

Π.χ. μπορείς να επιμείνεις να μάθουν να χρησιμοποιούν ΜΟΝΟ τη δική τους πετσέτα και το δικό τους μαξιλάρι...

Επίσης, αν έχουν κόνιδες αλλά είναι ψόφιες, δε χρειάζεται να αγχώνεσαι... αλλά αν έχετε γεμίσει ψείρες ζωντανούλες... είναι σίγουρα φρίκη όπως τα περιγράφεις!!!

Θα έλεγα επίσης αν σου έρθει ένα με ψείρες από το σχολείο και το λούσεις με φάρμακο, κάνε οπωσδήποτε και τα άλλα, προληπτικά, κι ας μην έχουν...

Επίσης, έχω διαβάσει ότι πρέπει να πλένεις με πολύ ζεστό νερό ό,τι είχε σχέση με το κεφάλι, δηλαδή μαξιλαροθήκες, σεντόνια, πετσέτες κτλ κτλ, για να γλυτώσεις κι από κει...

Δεν ξέρω αν βοήθησα καθόλου, καλή συνέχεια
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στεφανία Τ.

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 19:11 #236

'Εχω 3 κοριτσάκια και ένα αγοράκι.Τα κορίτσια τα κούρεψα πρόσφατα για ευνόητους λόγους...μόνο η Ευαγγελία μου που είναι 7 χρονών είναι ατίθαση και δε θέλει να κόψει τα μακρυά της μαλλάκια...αλλά δε μου την γλυτώνει...γιατί δεν έχω δεί αποτέλεσμα με τα φάρμακα και μου βγαίνει η ψυχή να καθαρίσω τα μακρυά σγουρά μαλλάκια της..
Ό,τι αφορά τα παιδιά πλένω σε υψηλούς βαθμούς γιατί μου το πρότεινε μία γνωστή..και όμως δεν έχω απαλλαγεί...φεύγουν "καθαρά" από το σπίτι και γυρίζουν "γεμάτα".Η δασκάλα έχει μιλήσει στους γονείς από κεί και πέρα εγώ δε μπορώ να πώ κάτι ούτε σε εκείνους για να μην τους προσβάλω,ούτε στα παιδιά μου να μην κάνουν παρέα με τα άλλα παιδάκια..τι φταίνε και αυτά;
Όταν επιστρέφουν δε ξέρω ποιο να πρωτοπιάσω και έχουνε και ένα σωρό ασχολίες..δε θέλω να μυρίζουν βγαίνοντας από το σπίτι για αυτό τα καθαρίζω το βράδυ.. .
Έχω ένα σωρό σκεύασματα στο σπίτι αλλά δεν είναι σωτήρια .
Ήλπιζα τουλάχιστον στο ηλεκτρικό χτενάκι μήπως μου έλυνε τα χέρια και δεν πονούσε τόσο τα παιδάκια μου αλλά δεν ξέρω τίποτα για αυτό...

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 19:35 #238

  • sot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας φορουμομαμάδες από το mamakid! Λοιπόν, επειδή η Στεφανία μας έθεσε το θέμα και μέσω email, της είπα ήδη ότι ετοιμάζουμε ένα τέτοιο αρθράκι με τη συνεργάτιδα φαρμακοποιό μας... Ρώτησα όμως για το χτενάκι, για να έχεις μια απάντηση και μου είπε η φαρμακοποιός ότι πρόκειται για ηλεκτρικό χτενάκι που δουλεύει με μπαταρία, το χρησιμοποιείς σε στεγνό μαλλί και ότι κάνει στην ουσία ένα ηλεκτροσόκ στην ψείρα που ψοφάει! Δεν μπορούσε να μου πει κάτι για την αποτελεσματικότητα, δεν είχε κάποια στοιχεία από πελάτες. Υπάρχουν παλαιότερα και κάποια πιο καινούρια που έχουν βγει... Κόστος χοντρικά μου είπε να υπολογίζεις περίπου από 30-40 ευρώ ίσως... Αυτά τα άμεσα νέα... Καλή συνέχεια και καλό κουράγιο!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Στεφανία Τ.

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 22/03/2011 19:43 #239

Σας ευχαριστώ πολύ όλους για το ενδιαφέρον!!
Ελπίζω το χτενάκι να κάνει ηλεκτροσόκ στην ψείρα και όχι στα παιδάκια μου....
Θα περιμένω με ανυπομονησία και το άρθρο σας ,ώς τότε θα "παλεύω" με τα γνωστά μέσα...
Μακάρι να βρεθεί κάποιος που να ξέρει για την αποτελεσματικότητα της ηλεκτρικής χτένας..σε άλλη περίπτωση θα σας πώ εγώ εντυπώσεις γιατί αν δώ ότι δε γίνεται τίποτα μέσα στο μήνα θα την δοκιμάσω...

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 23/03/2011 13:39 #252

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
μμμ...σε μια ταινία είδα ότι κλείνανε σε σακούλες όλα τα υφάσματα, ρούχα, μαξιλαροθήκες, πετσέτες για να σκάσουν και μετά πλένανε σε υψηλούς βαθμούς.
Δοκίμασε το φυτικό πριν προχωρήσεις σε ηλεκτροσόκ.... Ο δικός μου από τα 35 παιδιά της τάξης ήταν από τους ελάχιστους που δεν έπιασε...
Πάντως εμάς τότε...πριν 30 χρόνια....μας τρίβανε με πετρέλαιο....τρομακτικό ε??? χειρότερο από το ηλεκτροσόκ... κάνε υπομονή....και να τα λούζεις παντα με σαμπουάν πρόληψης...όλα τα ζουζούνια σου....δεν μυρίζουν τόσο άσχημα...μια χαρά είναι...! (καλύτερα από το πετρέλαιο, χαχαχαχα)

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 23/03/2011 13:47 #253

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Μόλις ρώτησα τον κουμπάρο φαρμακοποιό και εγώ για το χτενάκι και μου είπε ότι κάνει δουλειά...δουλεύει λέει με μπαταρία όπως χτενίζεις βρίσκει την κόνιδα και την ψείρα και την καίει...είναι ασφαλές για το παιδί. Άλλωστε πάνω στην τρίχα εφαρμόζεται...Ναι, κάνει γύρω στα 30.

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 23/03/2011 14:06 #254

Αλήθεια??Τέλεια!!
Μήπως γνωρίζετε να μου πείτε την ακριβή ονομασία της ηλεκτρικής χτένας?και αν θα τη βρώ σε φαρμακεία επαρχίας?ή πρέπει να την παραγγείλω?Σας τρέλανα στις ερωτήσεις ε?
Όπως και να χει αν μπορείτε να μου πείτε την ακριβή ονομασία της χτένας θα ψάξω έστω και απο το internet να την βρώ
Αφού κάνει δουλειά θα την αγοράσω
Σας ευχαριστώ για ακόμα μία φορά !!!!

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 24/03/2011 14:29 #277

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ωχ άργησα να το δω...και τώρα ο κουμπάρος μάλον κοιμάται. Νομίζω πάντως με παραγγελία την παίρνεις. Και ο δικός μου αυτό ανέφερε. Για παραγγελία, δεν την έχει στο φαρμακείο....Μόλις ανοίξει θα τον ρωτήσω. Αλλά δεν θα υπάρχουν και πολλές φαντάζομαι...

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 30/03/2011 15:12 #383

  • Nadin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας, ήθελα να ρωτήσω τη Στεφανία, αν το χρησιμοποίησε τελικά ή κάποια άλλη μαμά, αν είναι αποδοτικό αυτό το χτενάκι... Έχουμε κι εμείς σοβαρό πρόβλημα με τις ψείρες και δεν προλαβαίνουμε να καθαρίζουμε κόνιδες... μπλιάχ
Απλώς είμαι λίγο κατά των χημικών και ως τώρα χρησιμοποιούμε μόνο όσα υποτίθεται είναι φυτικά, αλλά τελικά δεν είναι τόσο ισχυρά και δεν κάνουν καλή δουλειά.... Οπότε ίσως αυτό το χτενάκι είναι μια λύση χωρίς χημικά στο κεφάλι του παιδιού.... αν κάνει δουλειά θα χαρώ να το μάθω!!!!

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 30/03/2011 20:05 #392

Δυστυχώς Nadin μου δεν έχω βρεί ακόμα εδώ στο χωριό ηλεκτρικό χτενάκι...θα πάω και στο κέντρο της Πρέβεζας όποτε μπορέσω..μήπως βρώ..αν και μάλλον με παραγγελία μόνο θα μπορώ να το αγοράσω..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Nadin

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 31/03/2011 15:53 #410

  • Nadin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Δεν πειράζει! Ευχαριστώ και καλή δύναμη!!

Απ: ΒΟΗΘΕΙΑΑ!!ΨΕΙΡΕΣ!!!! 01/04/2011 20:51 #432

Και εγώ σ'ευχαριστώ!!!!
Καλή δύναμη επίσης!!!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 1.03 δευτερόλεπτα