Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Πάσχα 2011 !!!
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πάσχα 2011 !!!

Πάσχα 2011 !!! 28/03/2011 11:44 #326

  • sot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Το Πάσχα έρχεται!!! Πώς θα περάσετε τις πασχαλινές διακοπές, τι σας αρέσει πιο πολύ, τι αρέσει στα παιδιά; Περιμένουμε τις προτάσεις και τις ιδέες σας! Και μην ξεχνάτε, το αφιέρωμά μας για το Πάσχα μόλις ξεκίνησε και θα γεμίσει πολλά και πασχαλινά!!!!! Δείτε το εδώ www.mamakid.gr/index.php?option=com_cont...d=108&Itemid=176

Απ: Πάσχα 2011 !!! 28/03/2011 16:21 #338

  • Anna
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας! Εμείς βάφουμε τα αυγά μαζί και το διασκεδάζουμε ιδιαίτερα!!! Α, και μας αρέσει που φτιάχνουμε τσουρέκια και τους βάζουμε μετά ένα κόκκινο αυγό στη μέση!!! Περνάμε την Ανάσταση όμορφα και οικογενειακά, κατά προτίμηση στο χωριό!!! Καλό Πάσχα σε όλους!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 28/03/2011 18:45 #339

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αχ μου φαίνεται τόσο μακρινό ακόμη! Ευτυχώς που υπάρχετε εσείς να μας το θυμίζετε με τις ωραίες σας πασχαλινές ζωγραφιές και λαβύρινθους! Δυστυχώς για εμάς λόγω δουλειάς του μπαμπά, δεν πάμε πουθενά! Παρά μόνο στην μαμά μου ίσως κοντά, Αγία Μαρίνα, ότι δηλαδή κάνουμε και τα ανοιξιάτικα σκ. Θα βάψουμε τα αυγουλάκια μας βέβαια, και φέτος που θα μπορούνε 4 μικρά χεράκια αντί για δύο θα γίνει ακόμη πιο όμορφος χαμός...αρκεί να μας αφήσει η μικρή σουσουράδα! Τσουρέκια όχι δεν φτιάχνουμε πάλι λόγω δουλειάς του μπαμπά μας τα παίρνουμε όλα έτοιμα. Δεν πειραζει, άλλωστε βρισκόμαστε οικογενειακώς πάντα στην κουζίνα! Ο αγαπημένος μας χώρος..με τόοσες ωραίες μυρωδιές!! Σίγουρα θα σουβλίσουμε στον κήπο του παππού, θα τσιμπήσουμε αυτές τις υπέροχες πετσούλες...θα κρύψουμε αυγουλάκια και τα έτοιμα σοκολατένια του μπαμπά και θα τα μαζέψουμε, αρκεί να μην μας τα χαλάσει ο καιρός! αυτά! Διαφορετικά καλή διάθεση να υπάρχει, αν και θα μας λείπει ο μπαμπάκας, και όλα θα ειναι υπέροχα!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 28/03/2011 22:18 #351

Εμεις συνηθως παμε στο νησι του μπαμπα, τη Χιο, οπου περναμε υπεροχα με πολύ καλους φιλους και συγγενεις. Εκει είναι και η μια γιαγια με τα σκυλακια και τις κοτουλες της.. Δυστυχως φετος θα μεινουμε εδώ, καθως ο μπαμπας λειπει. Θα προσπαθησουμε όμως να περασουμε οσο το δυνατο πιο ομορφα με τη δικη μου οικογενεια. Ετσι, λοιπον, τη Μεγαλη Πεμπτη θα κοινωνησουμε, και μετα θα βαψουμε αβγα. Με τη μικρη θα μαζεψουμε φυλλα και μαργαριτες που θα χρησιμοποιηθουν στο βαψιμο των αβγων (το φυλλο ή η μαργαριτα αφηνουν πανω στο αβγο το αποτυπωμά τους). Διαλεγουμε επειτα ο καθενας το τυχερο του αβγο, το οποιο θα τσουγκρισει το βραδυ της Αναστασης, και φταχνουμε χαρτινες κορωνες τις οποιες περναμε στα αβγα σαν δαχτυλιδια (ο καθενας δηλαδη κανει ο,τι μπορει!) Τη Μεγαλη Πεμπτη φτιαχνουμε και τα γλυκα: τσουρεκια με τριμμενη μαστιχα, κουλουρακια και καλιτσουνια από την πατριδα μου, την Κρητη. Η μικρη συμμετεχει πολύ στην κουζινα και το διασκεδαζει! Στο σχολειο εφτιαξαν από ζυμαρι τη Μεγαλη Σαρακοστη. Θα αγορασουμε και σοκολατενια αβγα, λαγους και κοκκορια. Φετος σκεφτομαι να της παρω πασχαλινα dvd και βιβλια για να γνωρισει την ιστορια του Χριστου και άλλες ιστοριες από τη Βιβλο. Σκεφτομαι, επισης, να την παω στην εκκλησια το πρωι της Μεγαλης Παρασκευης για να δει το στολισμο του Επιταφιου (δεν ειμαι ιδιαιτερα της εκκλησιας, αλλα θελω τα παιδια μου να γνωρισουν τη θρησκεια και να κανουν επειτα τις επιλογες τους). Μια ιδεα είναι ακομη να φτιαξουμε μονες μας τις πασχαλινες καρτες που θα στειλουμε και τα μικροδωρακια που θα δωσουμε στις δασκαλες του παδικου σταθμου. Καποιες γνωστες μου φτιαχνουν και τις λαμπαδες των βαφτιστηρων τους!! Καλο Πασχα σε ολες και ολους!!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 29/03/2011 20:15 #369

Πράγματι, μας βάλατε λίγο στο κλίμα για το Πάσχα!!! Καθόμαστε παραδοσιακά μέχρι το τέλος Ανάστασης και φυσικά την άλλη μέρα... σουβλίζουμε!!! Φτιάξαμε και την καρτούλα με το αβγό και το κοτοπουλάκι σας και θα το δώσουμε στον παππού!!! Καλή Ανάσταση να έχουμε!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 03/04/2011 11:42 #442

Α, ωραίο θέμα Εμείς να πω την αλήθεια, θα φάμε αρνάκι στο φούρνο, γιατί θα είμαστε στο σπίτι!!! Αλλά θα μαζευτούμε οικογενειακά και θα είναι ωραία, θα παίξουν και τα ξαδερφάκια, θα τσουγκρίσουμε αυγά και θα ανταλλάξουμε δωράκια!!!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 07/04/2011 12:33 #482

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Χρύσα, μου είχε αναφέρει και ο μπαμπάς μου κάτι για λουλούδια πάνω στα αβγά, αλλά δεν θυμόταν πώς! Αν έχεις λίγο χρόνο μας περιγράφεις τη διαδικασία? Θα ξετρελαθούν τα μικρά! Σε ευχαριστώ πολύ πολύ!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 10/04/2011 20:36 #512

Mamakid, η αυγοθήκη με το κουνελάκι ήταν καταπληκτική!!!! Ευχαριστούμε!!!!

TFA, αν θυμάμαι καλά, βάζεις ένα φύλο ή λουλούδι πάνω στο αυγό και το τυλίγεις με καλσόν για να μη φύγει και μετά το βουτάς κανονικά στη βαφή. Δεν το έχω κάνει ποτέ, αλλά κάπως έτσι γίνεται. Επίσης, αν θυμάμαι σωστά πάλι, κάποιοι το κάνουν και με φύλα από κρεμμύδι και δίνει αφηρημένες αποχρώσεις... Αλλά δεν είμαι πολυ σίγουρη για το τελευταίο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TFA

Απ: Πάσχα 2011 !!! 11/04/2011 09:47 #513

Πω, πω.. TFA συγγνωμη, δεν ειχα δει τη δημοσιευση σου…!Συγγνωμη,! Είναι ετσι, όπως τα λεει η elis. Βαζεις τα λουλουδια πανω στο αβγο με το μισχο να κοιταει στην εξω μερια. Βαζεις το αβγο μεσα σε ένα κομματι από καλσον και δενεις σφιχτα. Επειτα βαφεις τα αβγα με το γνωστο τροπο. Προτιμησε ασπρα αβγα για να φαινεται καλυτερα το αποτυπωμα του λουλουδιου. Βαλε λουλουδια ή φυλλα σκληρα, π.χ. μαργαριτες και οχι παπαρουνες. Πραγματι γινεται και με φυλλα κρεμμυδιου! Καλη επιτυχια!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TFA

Απ: Πάσχα 2011 !!! 11/04/2011 11:26 #516

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Τί τέλεια! Μία οι καταπληκτικές προτάσεις χειροτεχνίας του  mamakid, μία οι καταπληκτικές ιδέες των μαμάδων στο forum,περνάμε τέλεια τα απογεύματά μας! Χρύσα και Elis σας ευχαριστούμε πολύ πολύ για τις λεπτομέρειες...!Θα δοκιμάσουμε μαργαρίτες και κρεμμύδι! φιλιά πολλά!!!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 26/04/2011 13:15 #568

  • mamakid
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΧΡΙΣΤΟΣ ΑΝΕΣΤΗ & ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ!!! Πολλές πολλές ευχές για Χρόνια Πολλά σε όλους τους φίλους του mamakid.gr και ιδιαίτερα σε όσους είχαν την ονομαστική τους εορτη!!! Ελπίζουμε να διασκεδάσατε, να ξεκουραστήκατε, να βάψατε αυγά, να τσουγκρίσατε, να φάγατε και να ανανεωθήκατε!!!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 26/04/2011 19:08 #572

Ναι, ναι, ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ σε όλους !!!! Χριστός Ανέστη!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 27/04/2011 18:09 #575

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Χρόνια πολλά γλυκές μανούλες! Χρόνια πολλά Mamakid!!!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 29/04/2011 12:04 #594

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Mamakid, τώρα που επιστρέψαμε όλοι στις βάσεις μας...μήπως να ανεβάσεις και μερικές ακόμη ζωγραφιές ανοιξιάτικες? είμαστε και με ιώσεις, οπότε κάπως πρέπει να απασχοληθούμε!!!!!!!φιλιάάάάάάάάάάάάά και ευχαριστούμεεεεεεεε!!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 29/04/2011 12:54 #596

  • mamakid
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
ΟΚ, βεβαίως, καθότι έχουμε και Πρωτομαγιά σε λίγο! Σας ετοιμάζουμε και νέες κατασκεύες με λουλούδια, αλλά και κάτι για τη γιορτή της μητέρας!!! Για τα πολύ μικρά παιδάκια, ε, βοηθήστε τα να το φτιάξουν και μετά θα σας το χαρίσουν, δεν πειράζει αν δεν είναι εντελώς έκπληξη!!!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 29/04/2011 16:46 #597

Χρονια πολλα και καλα και απο εμενα!! Αναμενουμε mamakid...

Απ: Πάσχα 2011 !!! 29/04/2011 17:39 #601

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Τέλεια!!!! Ας μην είναι έκπληξη! ενθουσιάζονται τόσο όταν καταφέρνουν κάτι!!!!Αυτό είναι το καλύτερο δώρο!

Απ: Πάσχα 2011 !!! 03/05/2011 17:59 #629

  • mamakid
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Timos_Foivos_Afrodite έγραψε:
Mamakid, τώρα που επιστρέψαμε όλοι στις βάσεις μας...μήπως να ανεβάσεις και μερικές ακόμη ζωγραφιές ανοιξιάτικες? είμαστε και με ιώσεις, οπότε κάπως πρέπει να απασχοληθούμε!!!!!!!φιλιάάάάάάάάάάάάά και ευχαριστούμεεεεεεεε!!



Σας ετοιμάσαμε 5 καινούριες ανοιξιάτικες ζωγραφιές!!!
www.mamakid.gr/index.php?option=com_cont...40:-a-&Itemid=58
Καλή διασκέδαση!!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TFA

Απ: Πάσχα 2011 !!! 03/05/2011 19:38 #634

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Τις είδαμε τις είδαμε! Πολύ ωραίες ! και την κατασκευή της καρδιάς για τη γιορτή της μανούλας! Θα τη φτιάξουμε και θα ανεβάσω φώτο στο fb! Αν δεν τα απασχολείς με κάτι τρελαίνονται! Επίσης έχω παρατηρήσει ότι όταν κάνουμε μία ωραία κατασκευή, μετά έχουν όρεξη να παίξουν ήσυχα με τα παιχνίδια τους μόνα τους! Πρέπει να αισθάνονται πιο γεμάτα...!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.17 δευτερόλεπτα