Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!!
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!!

Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 18/03/2011 14:55 #168

Γεια σας, είμαι καινούργια στο φόρουμ και καινούργια μανούλα.... Η κόρη μας είναι σχεδόν 2 μηνών, τη θηλάζω αποκλειστικά και περνάμε μαζί τη μέρα μας.. Αλλά έχουμε τρομερό ξενύχτι κάθε βράδι... Και εγώ και ο άντρας μου έχουμε τρομερό πρόβλημα, η μικρή ξυπνάει σχεδον κάθε 3 ώρες, καμιά φορά και στο 2ωρο και θέλει να θηλάσει για ένα μισάωρο τουλάχιστον...
Ο άντρας μου κοιμάται λίγο περισσότερο γιατί πάει και στη δουλειά, αλλά είμαστε όλοι οφ!!
Κοιτάζω τον καθρέφτη και δεν αναγνωρίζω τον εαυτό μου με μαύρους κύκλους και τρελλή κούραση.... Είναι όλα τα μωρά έτσι;;;; Όλες τέτοιο ξενύχτι περνάτε;;; Και τώρα που σας γράφω, κοιμάται λίγο, και αλλοιθωρίζω από τη νύστα...
Thanks.....

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 18/03/2011 15:21 #169

  • sia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
na sou zisei i mikri.min apelpizese....egw auta ta traviksa epi tou 2.....didima exw mexri 3,5 me 4 minwn auta travaga kai egw.elpizw i mikri na einai iremi tin ypolipi mera.den kserw ti sou exei pei o/h paidiatros sou alla gia mena min tis kopseis to gala to vradi.8a to kanei apo moni tis.
kalo kouragio se sena kai ston antra sou
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": despoinaki

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 18/03/2011 15:42 #170

Ευχαριστώ! Την ημέρα γενικά θέλει να ασχολούμαι μαζί της, αλλά γενικά, είναι όλο το 24 ωρο το ίδιο πράγμα, δηλαδή δε νιώθουμε ότι κάποια φάση κοιμόμαστε λίγο περισσότερες ώρες... Ο παιδίατρος γενικά είναι υπέρ του θηλασμού, κι εγώ το ίδιο και μου λέει απλώς ότι θέλει υπομονή... Γενικά καλή η θεωρία και όσα διαβάζω για ρουτίνες στο μωρό κτλ κτλ, αλλά είδα ότι αν δε θέλει το μωρό, δεν μπορείς να κάνεις τίποτα. Ξυπνάει και κλαίει και τέλος....
Είναι πολύ γλυκιά, αλλά είναι φοβερή εξάντληση... δεν είχα φανταστεί τόση κούραση με το θηλασμό και το ξενύχτι... αλλά δε θέλω να τον σταματήσω σε καμία περίπτωση. Μια φίλη μου έδινε το βράδι γάλα με μπιμπερό για να γλυτώνει ένα γεύμα και να το δίνει ο άντρας της, αλλά δεν το θέλω αυτό...
Να σου ζήσουν κι εσένα τα δίδυμα, ξέρεις, με τον άντρα μου εκεί που απελπιζόμαστε αυτό λέμε, φαντάσου αυτούς που έχουν δίδυμα!!!

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 18/03/2011 15:47 #171

Καλημέρα! Εμένα είναι 4 μηνών. Στην αρχή είχαμε εξαντληθεί κι εμείς αρκετά, αλλά τουλάχιστον το βράδι κοιμόταν από τους 3 μήνες περίπου και μετά ένα συνεχόμενο 4ωρο ή 5ωρο. Και εννοείται κοιμόμουνα κι εγώ μαζί της την ημέρα και είχα τη μητέρα μου για τα πολύ απαραίτητα στο σπίτι... Οπότε εκεί αρχίσαμε να συνερχόμαστε λίγο. Γενικά νομίζω ότι όσο μεγαλώνει θα είναι και καλύτερα.... Καλή δύναμη!

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 18/03/2011 19:32 #172

  • kaliroi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καταρχήν καλό κουράγιο! Θέλει πολλή υπομονή πράγματι, ιδιαίτερα αν θηλάζεις αποκλειστικά, που νομίζω κάθε γυναίκα που το κάνει αξίζει συγχαρητήρια, γιατί είναι πλήρης απασχόληση και αφοσίωση και σωματική κόπωση που συχνά όσοι δεν το έχουν κάνει (άλλες γυναίκες και οι άντρες) δεν το καταλαβαίνουν....
Και έτσι γίνεται το ίδιο και την ώρα του ύπνου σου... Γενικά, από συζητήσεις με τις φίλες μου και τα ανεπίσημα στατιστικά μας (!) τα κορίτσια γενικώς κοιμούνται περισσότερο. Εγώ έχω γιο, τώρα είναι πάνω από 4 ετών, αλλά κι εμείς ταλαιπωρηθήκαμε πάααααρα πολύ με τον ύπνο. Ειδικά τον πρώτο χρόνο. Αλλά είμασταν από τους λίγους από ό,τι άκουγα γύρω γύρω...Λένε διάφορα, ότι με το μητρικό γάλα δεν κοιμούνται τόσο, γιατί δεν είναι έτσι παχύ που είναι το ξένο κτλ κτλ κι εγώ θήλαζα αποκλειστικά.. Υπάρχουν διάφορες θεωρίες. Εμένα τότε η παιδίατρος είχε πει ότι στο 3μηνο θα στρώσει και στους περισσότερους έτσι γίνεται. Σε μας δεν έγινε, ξενυχτούσαμε κάθε 2 ώρες και στο 3μηνο απλώς κάθε 3, αλλά δεν θέλω να σε τρομάξω καθόλου, γιατί είμαστε σίγουρα στους λίγους.!!! Γενικά, κάθε τρίμηνο ήταν και καλύτερα, δηλαδή μετά τους 3 μήνες είχαμε μια βελτίωση, μετά τους 6 πάλι, μετά τους 9 και τελικά στο χρόνο μπορούμε να πούμε ότι αρχίσαμε να κοιμόμαστε...
Στο ξαναλέω, εμείς ήμασταν από τις σπάνιες περιπτώσεις... Το μήνυμα είναι ότι σίγουρα στους 3 μήνες θα δεις μεγάλη βελτίωση σε όλο αυτό. Και μετά θα συνέλθεις και θα οργανωθείς και θα τα ξεχάσεις! Όλα θα πάνε καλά!!! Και είμαστε όλες παθούσες!!! Μη νιώθεις διαφορετική

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 18/03/2011 19:43 #173

  • Nadin
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ό,τι και να λέμε, εγώ νομίζω ότι αν μας λέγανε τι ακριβώς θα περνούσαμε τους πρώτους μήνες με τα νεογέννητα, κανένας μας δεν θα έκανε παιδί!!!!!!
Το παθαίνουμε με το πρώτο παιδί το σοκ και μετά δεν είμαστε τόσο απροετοίμαστοι!!!
Προσπάθησε να ξεκουράζεσαι όσο μπορείς οποιαδήποτε ώρα της μέρας κοιμάται η μικρή σου, άσε τις περιττές δουλειές και ζήτα βοήθεια από όποιον υπάρχει διαθέσιμος!!!! Γιαγιά, φίλες κτλ κτλ!! Ακόμα και ένα φαγητό να σου μαγειρεύουν, θα γλυτώσεις 1-2 ώρες ξεκούρασης που σου χρειάζονται. Νομίζω μία είναι η βασική συμβουλή: οικονομία δυνάμεων σε όλα τα υπόλοιπα και φυσικά αυτό γίνεται όταν έχεις και κατανόηση από το περιβάλλον σου....
Καλή δύναμη Δεσποινάκι!!!

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 18/03/2011 22:01 #177

  • sia
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
exeis skeftei na vgazeis to gala me 8ylastro kai na tis to dineis to vradi??

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 19/03/2011 14:07 #182

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Να σας ζήσει! και μην απελπίζεσαι! Και κυρίως δεν είναι όλα τα παιδιά το ίδιο! Ο θηλασμός για μένα είναι πιο εύκολος το βράδυ από ότι το μπιμπερό...για σκέψου...σήκω...ζέστανε νερό (αν το έχεις ήδη βράσει) ή βράσε και περίμενε να κρυώσει...βάλε σκόνη...τσέκαρε πάλι θερμοκρασία...και όλα αυτά όσο κλαίει...άσε για μένα πολύ πολύ κουραστικό...ενώ με το θηλασμό...απλά σηκώνεσαι την αγκαλιάζεις και τέρμα... Δεν είναι απαραίτητο ότι πεινάει αν και στην ηλικία της μάλλον πεινάει. Τα μωρά θέλουν το θηλασμό για να έρθουν πιο κοντά στην μανούλα..ν α πάρουν μυρωδίτσα...να ηρεμήσουν αν έχουν πονάκια...οπότε και για αυτό άδικο να το κόψεις...κάνε κουράγιο....Α! επίσης δεν ισχύει ότι αν της δίνεις μπιμπερό θα χορταίνει περισσότερο...παρότι είναι πιο βαρύ γάλα...ίσα ίσα μπορεί να σου πονάει η κοιλίτσα της...καθότι ξένο....
εμένα ο πρώτος με το θηλασμό και το ξένο συνδυαστικά στην αρχή, ξυπνούσα κάθε 3 ώρες όπως και εσύ μέχρι και 6 μηνών...ο δεύτερος τα ίδια μόνο με θηλασμό...η μπέμπα κοιμόταν πριν κλείσει μήνα 8ωρο κανονικά με θηλασμό. είναι στο παιδί...κουράγιο θα μπείτε σε σειρά!Α! έχω να σου προτείνω κάτι που γενικά λένε ότι δεν πρέπει... είναι επικίνδυνο......αλλά το έκανα...δοκίμασε να την πάρεις στο κρεβάτι σου και να την ταίζεις ξαπλωτή....έτσι θα κοιμάστε και οι δύο και θα τρώει η μικρή σου...και μην ανησυχείς δεν μαθαίνουν...εμένα σπάνια αποχωρίζονται το κρεβάτι τους...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": despoinaki

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 20/03/2011 14:46 #192

Υπομονη... ολες τα εχουμε περασει. Σιγουρα βεβαια ειναι και θεμα παιδιου. Η δευτερη εμενα κοιμοταν 5ωρο το βραδυ πριν σαραντισει. Η πρωτη παλι... αστα να πανε. Η πλακα ειναι που οταν ημουν εγκυος στη μεγαλη μου ελεγαν οι πιο εμπειρες " κοιμησου, να παρεις δυναμεις". Που ομως να κοιμηθω - ειχα κατι αϋπνιες στους τελευταιους μηνες της εγκυμοσυνης!! Δεν μπορουσα να κλεισω ματι! Που να ξερα τοτε!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": despoinaki

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 21/03/2011 14:49 #208

Σας ευχαριστώ για το κουράγιο!!!!

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 24/03/2011 22:33 #284

Καλή υπομονή! Κι εμένα το δευτερο παιδί μου ξυπνούσε, αν σε παρηγορεί, ανά μία ωρα. Και γι'αυτο δεν φταίει ο θηλασμός. Κάποια μωρά έχουν ανάγκη να νιώθουν πιο συχνά την μαμά... Σε αυτην την περίπτωση εγώ το έπαιρνα και το παίρνω μαζί μας (καθώς θηλάζει ακόμη- σχεδόν 2 χρονών) , γιατί είχα κουραστεί όπως κι εσύ... και επειδή σιγουρα σε αυτό θα υπάρξει αντίδραση, θα ηθελα να πω οτι και το 1ο παιδί μου, που σταμάτησε να θηλαζει στους 15 μήνες, δεν ειχε κανένα θέμα να καταλάβει ποιο είναι το κρεβάτι του και να πάει λίγο αργότερα σ΄αυτό.Δεν κολλησε πάνω μας, είχε πάρει αυτό που χρειζόταν ψυχολογικά και κατόπιν ζητούσε και μόνος του το κρεβάτι του... Εγώ όμως κέρδισα ύπνο και ηρεμία για την συνέχεια... Βέβαια με κάθε ευκαιρία του ξεκαθάριζα ποιο ειναι δικό του κρεβάτι και το ρωτούσα που ηθελε να κοιμηθεί, ωστε να μην μπερδευτεί...

αυτάααα και καλή συνέχεια!

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 24/03/2011 22:40 #285

τώρα είδα και το μηνυμα απο την Timos_Foivos_Afrodite... δεν το είχα προσέξει... συμφωνώ απολύτως σε όλα! λίγη προσοχή χρειάζεται πράγματι, όμως κατά τ'αλλα είναι οπως τα λεει...

Απ: Ξενύχτι με μωρό 2 μηνών!!! 28/03/2011 12:43 #332

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Είναι αυτό που είπες! έχουν πάρει αυτό που χρειάζονταν ψυχολογικά! Είναι ασφαλή και γεμάτα αυτοπεποίθηση!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.18 δευτερόλεπτα