Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο;
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο;

Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο; 26/03/2011 21:24 #298

  • sot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλησπέρα σε όλους! Να ανοίξω ένα θεματάκι-γκαλοπάκι; Πού θα κάνατε το πάρτι του παιδιού σας; Στο σπίτι, σε παιδότοπο ή αλλού; Και γιατί; Ποιά πιστεύετε ότι είναι τα πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα;
Τελευταία διόρθωση: 26/03/2011 21:24 από sot.

Απ: Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο; 27/03/2011 11:38 #303

Mμμμ... Μεχρι τωρα το εκανα στο σπιτι - λιγα ατομα, αλλα πολλη κουραση. Τελευταια εχουμε παςι σε πολλα παρτι σε παιδοτοπο. Θετικα: δεν εχεις να ψωνισεις, μαγειρεψεις, καθαρισεις το σπιτι μεχρι να ερθουν οι καλεσμενοι (κι αν εχεις και δυο παιδια η κουραση ειναι φοβερη), δεν κουραζεσαι πολυ - στα ετοιμαζουν ολα, υπαρχουν πολλα παιχνιδια για τα παιδια ασφαλειας και με επιβλεψη, δεν εχεις να καθαρισεις τιποτα μετα, κανεις κοινωνικες σχεσεις, καθως μπορεις να μιλας με τους γονεις, αντι να τρεχεις να τους σερβιρεις, δεν εχεις θεμα με το ποση φασαρια θα κανουν, ειδικα αν εχεις προβλημα με τους γειτονες, οπως εγω. Αυτα αντιστοιχως ειναι και τα αρνητικα στο σπιτι. Τωρα υπαρχει ενα θεματακι με το κοστος - βεβαια και το παρτι στο σπιτι εχει κοστος, αλλα φανταζομαι οτι στον παιδοτοπο ειναι μεγαλυτερο. Επισης ειναι ωραιο να ξερεις οτι εχεις φτιαξει εσυ κατι προσωπικα για τους καλεσμενους σου (βεβαια, αυτο θα μπορουσες να το κανεις και στον παιδοτοπο - να πας κατι που εφτιαξες η ιδια). Γενικως με λιγους καλεσμενους το παρτι στο σπιτι δεν ειναι ασχημη ιδεα. Για πολλους, μαλλον παιδοτοπο, καθως υπερτερει στα σημεια!Βεβαια, εξαρταται και απο τι σπιτι εχει ο καθενας. Εμεις μενουμε σε μικρο διαμερισμα. Οποτε το επομενο παρτυ της μεγαλης θα γινει στον παιδοτοπο... Ευχαριστω.

Απ: Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο; 27/03/2011 12:17 #304

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Μέχρι σήμερα, όλα μας τα πάρτυ (και είναι αρκετά...) πλην ενός ήταν στο σπίτι. Γενικά μου αρέσει να ανοίγω το σπίτι. Τα παιδιά βρίσκονται στον χώρο τους με τους δικούς τους φίλους και μοιράζονται τα παιχνίδια τους. Το ευχαριστιούνται τρελά. Το σπίτι μας είναι μικρό διαμέρισμα και εμάς. Αλλά όλοι οι καλοί χωράνε. Άλλωστε είναι διαμορφωμένο σαν παιδότοπος. Όλα τα τραπέζια μας έχουν στημένα παιχνίδια επάνω. Η κούραση μεγάλη δεν λέω....αλλά μου αρκούν οι χαρούμενες φατσούλες τους. Ακόμη και όταν μαζεύονται 25- 30 παιδάκια + γονείς...Για το κόστος δεν ξέρω...νομίζω πάνω κάτω το ίδιο είναι...αν επιλέξεις κιόλας να φέρεις και κάποιον άνθρωπο να τα απσσχολήσει με ζωγραφική, χιεροτεχνία και μουσικοκινητικά παιχνίδια...ε, πάνω κάτω το ίδιο θα ναι. Άλλωστε εμείς είμαστε από τους τυχερούς που ο μπαμπάς μας έχει ζαχαροπλαστείο, όποτε για φαγητό και γλυκό ψωνίζουμε μόνο τις πρώτες ύλες. Οι παιδότοποι δεν μου αρέσουν. Απεχθανομαι οτιδήποτε πλαστικό. Η μία φορά που κάναμε έξω πάρτυ ήταν σε χώρο δημιουργικής απασχόλησης, εκεί που κάνει ο μεγάλος θεατρικό και ζωγραφική, οπότε απασχολήσαν τα παιδάκια αντιστοίχως πολύ όμορφα. Αλλά έλειπε το στοιχείο του σπιτιού, και της μοιρασιάς των παιχνιδιών. Απλά εμείς με το νεογέννητο ήμασταν πιο άνετοι...Πάντως τώρα που η μικρή θα χρονίσει, θα προτιμήσουμε πάλι το σπίτι! Αυτά! Ωραιο θέμα!!!

Απ: Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο; 27/03/2011 16:29 #311

Γεια σας, εμείς είμαστε μικροί ακόμα (11,5 μηνών), αλλά έχουμε πάει σε 3-4 πάρτι Τα περισσότερα ήταν σε παιδότοπους και ένα μόνο σε σπίτι. Κι εγώ δεν συμπαθούσα τους παιδότοπους πολύ με τα πλαστικά και τα φουσκωτά κτλ και οι περισσότεροι που έχω δει λίγο απέξω μου φαίνονται τρομερά σκοτεινά μέρη.... Αλλά έτυχε και κάποιες φορές πήγαμε σε κάποιους καλούς, που δεν ήταν τεράστιοι, αλλά ήταν φωτεινοί και τα παιδιά είχαν γίνει μούσκεμα στον ιδρώτα και το απολάμβαναν. Επίσης, βρήκαμε παιχνιδάκια ακόμα και για μας, με κάτι μπαλίτσες!!! Μια φορά που πήγαμε σε γενέθλια σε σπίτι, ήταν όμως πιο ζεστή η ατμόσφαιρα, αλλά όντως, έβλεπα τη φίλη μου ότι είχε κάνει πολλή δουλειά και είχε και μετά σίγουρα πολλή καθαριότητα! Αλλά μου άρεσε πολύ όλο αυτό το ανακάτεμα μικρών και μεγάλων, κι ας είμαστε στριμωχτά, έχει άλλη ζεστασιά το σπίτι! Δεν ξέρω τι μένει στα παιδιά, αλλά εμένα μέσα μου πιο πολύ μου έμεινε το πάρτι στο σπίτι, παρά στον παιδότοπο... παρόλο που είχα πιο πολύ χρόνο εκεί να μιλήσω με άλλους γονείς. Έχει άλλη ατμόσφαιρα το σπιτικό πάρτι! Δε συμφωνείτε;

Απ: Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο; 27/03/2011 16:32 #312

Ξέχασα να σας πω ότι και τώρα που θα χρονίσει η μικρή, σπίτι θα το κάνουμε, με λίγους και καλούς! Δεν έχουμε και πολλά μωρά στην οικογένεια και φίλους κτλ και θα είμαστε όλοι πιο άνετοι! Θα φτιάξω λίγα πράγματα και αν βρω τα σκούρα θα συμπληρώσουμε και απέξω! Προτιμώ όμως στο σπίτι και να μπουσουλάνε ανάμεσά μας τα κουτσούβελα!!!

Απ: Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο; 27/03/2011 18:12 #314

Καλησπέρα σας! Εμείς μέχρι τώρα το κάναμε στο σπίτι και καλούσαμε κόσμο, άσχετα αν θα χωρέσουμε!!! Γινόταν λίγο χαμός, αλλά ήταν ωραία! Φέτος μόνο η μεγάλη ήθελε κι εκείνη παιδότοπο, ήμουνα κι εγώ πολύ πιεσμένη με τη δουλειά και είπαμε να το κάνουμε. Πήγε σίγουρα πιο ακριβά... τα παιδιά χάρηκαν, αλλά εμείς ήμασταν πιο στριμωγμένοι και δεν τα χαρήκαμε και πολύ τα πιτσιρίκια.... Αλλά μόλις φύγαμε, τελείωσε το θέμα, δεν είχα ούτε πιάτα, ούτε τίποτα Αν με ρωτάτε, θα προσπαθήσω να μην το ξανακάνω... να το ξανακάνουμε στο σπίτι...

Απ: Πάρτι στο σπίτι ή σε παιδότοπο; 29/03/2011 10:27 #357

Γεια σας! Εμένα η μικρή είναι μόλις 2, αλλά γενικά δεν είμαι υπέρ των παιδοτόπων... τουλάχιστον για τις ηλικίες αυτές... Προτιμώ στο σπίτι, έτσι κι αλλιώς τα παιδιά είναι πολύ μικρά και προτιμούν τα παιχνίδια του σπιτιού κι εμάς μας αρέσει να τα χαζεύουμε! Αργότερα δεν ξέρω, αλλά ευτυχώς μπορούμε να κάνουμε και τα πάρτι μας στο εξοχικό, που έχει μια τεράστια αυλή κι έτσι να παίζουν εκεί ελεύθερα στον καθαρό αέρα!!!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.13 δευτερόλεπτα