Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Παιδικές χαρές - πόσο καθαρές και ασφαλείς;;;
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Παιδικές χαρές - πόσο καθαρές και ασφαλείς;;;

Παιδικές χαρές - πόσο καθαρές και ασφαλείς;;; 30/03/2011 17:35 #385

Γεια σας, θέλησα να ξεκινήσω αυτό το θέμα με αφορμή αυτά που βλέπω τα τελευταία χρόνια πηγαίνοντας με το γιο μου στην παιδική χαρά, μια και έχει ανοίξει ο καιρός και τώρα πάμε πιο συχνά... Πολλές παιδικές χαρές είναι χωρίς καμία συντήρηση, με κάποια παιχνίδια χαλασμένα που αντί να απομακρυνθούν μένουν εκεί και είναι επικίνδυνα για τα παιδιά, για να μην πω ότι αλωνίζουν στις παιδικές χαρές σκυλιά, γάτες (και αφήνουν το κατιτίς τους) και άνθρωποι που αφήνουν οπουδήποτε τα τσιγάρα τους, τα σκουπίδια τους και δεν ξέρω τι άλλο... Είναι ελάχιστες οι παιδικές χαρές που φυλάσσονται και κλειδώνουν το βράδι, αλλά νομίζω ότι είναι κάτι που πρέπει να το πιέσουμε εμείς οι μαμάδες από τον κάθε δήμο. Και επειδή είμαστε στην Ελλάδα, θεωρεί ο καθένας που έχει σκύλο (προς θεού, τα λατρεύω τα σκυλιά) ότι παρόλο που η πινακίδα λέει ότι τα σκυλιά δεν επιτρέπονται, πως έχει κάθε δικαίωμα να βάλει μέσα το σκύλο του και ότι παράξενος είσαι εσύ που του λες ότι απαγορεύεται... Κι εγώ έχω σκυλί στο εξοχικό μου και τα αγαπώ τα ζώα, αλλά όταν το παιδί μου έπαιζε με τα χώματα της παιδικής χαράς 10 μηνών δεν είχα καμία υποχρέωση να παίζει δίπλα στα περιττώματα του σκύλου της κάθε κυρίας!!! Δεν ξέρω τι λέτε, πώς είναι η κατάσταση στις δικές σας παιδικές χαρές... Επίσης, άσχετα με το ότι δεν καπνίζω, θεωρώ απαράδεκτο να είναι πάλι το χώμα ή το δάπεδο της παιδικής χαράς γεμάτο αποτσίγαρα που τα παιδιά μπορεί να τα βάλουν στο στόμα τους, και μάλιστα όταν δίπλα υπάρχει ειδικό δοχείο ή κάδος!!! Εσείς τι λέτε;;;;

Απ: Παιδικές χαρές - πόσο καθαρές και ασφαλείς;;; 30/03/2011 19:42 #390

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αχ, τρελό θέμα ανοίγεις! Πολλές παιδικές χαρές είναι στην κυριολεξία άθλιες. Κάποιες, ελάχιστες είναι καλές. Και έχεις δίκιο είναι θέμα πολιτών αλλά και δήμων. Η κάθε πλευρά έχει το δικό της μερίδιο ευθύνης. Κάθε φορά που ο Φοιβάκος πιάνει ένα αποτσίγαρο με ρωτάει, μαμά τί είναι αυτό? Σκουπίδι πρέπει να απαντάω. Πέτα το. Να μην αναφερθώ βέβαια στα κεσεδάκια γιαουρτιού, τα κουτάκια χυμών που μαμάδες/ γιαγιάδες/ νταντάδες αφήνουν! Κάδοι δίπλα, μπλε και πράσινοι...αλλά όχι...προτιμούν να στολίσουν τα δεντράκια, τα παγκάκια και τα λουλουδάκια με τα σκουπίδια τους...τραγικοί είμαστε ως πολίτες....δυστυχώς. Τις γάτες δεν τις πολυσυμπαθώ...η αλήθεια είναι...αλλά δεν μπορείς να τις περιορίσεις...δυστυχώς προτιμούν την άμμο, οπότε καλό είναι να μην πηγαίνεις τα παιδιά σου εκεί που έχει άμμο...Τωρα τα σκυλιά που λατρεύω...τί να πω...εγώ όταν την έβγαζα έξω κυκλοφορούσα με σακουλίτσα για να μαζεύω ότι αφήνει...και μετά στο κάδο...υπαρχουν φυσικά ΠΟΛΛΟΙ...που δυστυχώς δεν το κάνουν. Για τις πινακίδες που υπάρχουν για τα σκυλάκια, διαφωνώ, αλλά δυστυχώς υπάρχουν για να μας προστατευουν από τέτοιους ανεύθυνους πολίτες, πολίτες που δεν προσέχουν τα σκυλάκια τους , δεν τους κάνουν αποπαρασίτωση και τα πάνε για τσίσα και κακά...στις κούνιες. Προσωπικά θα ήθελα να πηγαίνω για βόλτα με το σκυλάκο μου και τα παιδιά μου στις κούνιες...αποπαρασιτωμένος, εμβολιασμένος και χωρίς να τα κάνει όπου βρεθεί...αλλά δεν γίνεται, ευτυχώς, γιατί θα μπορούν να έρχονται και οι ανεύθυνοι....που βέβαια πάνε...τη νύχτα...γιατί είπαμε είναι ανεύθυνοι....Τώρα για το μερίδιο ευθύνης του Δήμου...τί να πω...ο ένας θα τα ρίχνει στον άλλον...δεν υπάρχουν λεφτά στον τακτικό ετήσιο προϋπολογισμό κλπ κλπ κλπ...
κοινώς...χάλι μαύρο...ψάξε να βρεις για τις ελάχιστες λοιπόν εξαιρέσεις...στην περιοχή σου. Κάτι καλό θα υπάρχει...ελπίζω...

Απ: Παιδικές χαρές - πόσο καθαρές και ασφαλείς;;; 31/03/2011 12:34 #405

Συμφωνώ ότι είναι μεγάλο το πρόβλημα... Και πες ότι εντάξει, στο πάρκο είναι ένας χώρος για όλους (άσχετα αν θα έπρεπε να σέβονται όλους τους χώρους), αλλά δεν υπάρχει κανένας σεβασμός στις παιδικές χαρές... Κι εγώ συμφωνώ ότι πρέπει να δραστηριοποιηθούμε εμείς και να απαιτήσουμε μερικά πράγματα από τους δήμους και φυσικά αν υπάρχουν σοβαρά ζητήματα ασφάλειας στην παιδική χαρά, να δράσουμε άμεσα!!! Ξέρω περιπτώσεις που γονείς δραστηριοποιήθηκαν και τα κατάφεραν και έγινε αντικατάσταση παλιών παιχνιδιών.. Απλά αν δε φωνάξεις και δεν διαμαρτυρηθείς, δεν θα εισακουστείς!!!

Απ: Παιδικές χαρές - πόσο καθαρές και ασφαλείς;;; 09/04/2011 12:45 #507

Καλησπέρα σε όλες! Είναι ένα θέμα που με απασχολεί πάρα πολύ κι εμένα με τις μικρές. Είναι τραγικό να μην μπορούν να παίξουν με ασφάλεια τα παιδιά μας ούτε στις παιδικές χαρές, στον καθαρό αέρα. Τα έχουμε εξορίσει από παντού πια!

Πρόσφατα άκουσα και ένα άσχημο περιστατικό σε πάρκο στη γλυφάδα που ένα παιδάκι βρέθηκε στο χειρουργείο.

Νομίζω ότι τώρα που δεν υπάρχουν λεφτά στους δήμους τα πράγματα θα χειροτερέψουν. Μία λύση που προτείνω σε όλους τους γονείς είναι να φτιάξουμε εθελοντικές ομάδες και να καθαρίσουμε και να φτιάξουμε ό,τι φτιάχνεται. Και φυσικά να διεκδικήσουμε και ό,τι δικαιούμαστε... Μόνο εμείς ενδιαφερόμαστε να προστατέψουμε τα παιδιά μας, από άλλους τι να περιμένουμε..
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.15 δευτερόλεπτα