Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Οι φετινές ιώσεις
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Οι φετινές ιώσεις

Οι φετινές ιώσεις 09/05/2011 20:10 #667

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γειά σας και πάλι! Εγώ και τα θεματάκια μου!Πως πάτε φέτος από ιωσεις? Εμείς φέτος με τον μεγάλο δεύτερη χρονια στο παιδικό σταθμό, και τα άλλα δύο ακόμη σπίτι, πάμε χάλια. Ξεκινάμε από τον Τίμο συνήθως και τα περνάμε όλοι στη σειρά.κσι οι 5! Αχ,και το μωρούλι....πυρετό αμέσως....39αρια ανεβάζει...απλά της κρατάνε ένα 24ωρο συνήθως. Ο μεγάλος μες την μύξα και τον βήχα....γαιδουρόβηχα....και η παιδίατρος ορό, ορό, ορό...βέβαια φέτος ήπιαμε πολύ αντιβίωση....και δεν κατάλαβα γιατί, αφού είναι πολύ εναντίον των αντιβιώσεων, αλλά η δικαιολογία της ήταν πάντα οι επιπλοκές. Πάντως ο βήχας δεν σταματάει...ε, καλά...σταματάει για καμιά βδομάδα και ξαναρχίζει. Ο μικρός, η μύτη του είναι μονίμως μπουκωμένη, αλλά ευτυχώς έχει καλύτερη αντοχή στον βήχα. Γράφω περισσότερο για να κουβεντιάσω το θέμα γιατί αγανάκτησα πια...τί στο καλό μας ψεκάζουν? εντωμεταξυ ξεκινάνε από το άνω αναπνευστικό και φτάνουν μέχρι και το γαστρεντερικό....πίκρα....

Απ: Οι φετινές ιώσεις 10/05/2011 04:49 #670

Υπομονη!! Εμεις για το βηχα της δινουμε σιροπι φενιστιλ, και περναει αμεσως. Ευτυχως, φτου φτου μη τα βασκανω τα παιδακια μου (χι,χι), δεν εχουμε θεμα ασθενειων (ακομη). Η Ιωαννα που το Σεπτεμβρη κλεινει τα 4 μονο ντεπον σε εναλλαγη με πονσταν,και φενιστιλ εχει παρει στη ζωη της. Είναι ηδη ένα χρονο στον παιδικο, κι εγω συναναστρεφομαι με παιδια λογω δουλειας, αλλα ευτυχως μεχρι στιγμης όλα καλα. Αντε μια στο τοσο να κανει πυρετο για καμια μερα. Είναι όμως πιο ευαισθητη στο κομματι λαιμος και μυτη, αλλα με το φενιστιλ ολα καλα. Και η μπεμπα το ιδιο, δεν εχει κανει προς το παρον ουτε πυρετο ουτε τιποτα, παρα το γεγονος ότι κι εγω συνεχισα τη δουλεια όταν γεννησα και η Ιωαννα τον παιδικο. Μονο εγω αρρωστησα φετος αρκετες φορες (αν και αρρωσταινω σπανιως – ειχα δυο χρονια να ανεβασω εστω και λιγο πυρετο).
Μου λενε βεβαια ότι του χρονου (δηλαδη δευτερο χρονο στον παιδικο) θα κολλησει τα μυρια οσα, οποτε να αναμενω εναν εφιαλτη. Ισχυει αυτό; Κολλανε δηλαδη το δευτερο και όχι τον πρωτο χρονο;
Για την αντιβιωση παντως κοιταξε το, κατά την ταπεινη μου γνωμη παντοτε. Ισως σου την προτεινε για να προστατευσει τα αλλα σου παιδια. Σιγουρα κατι θα ξερει για να σου την προτεινει. Μια μαμα με συζυγο γιατρο μου ειπε ότι όταν παιρνεις αντιβιωση δε μεταδιδεις το νοσημα στους αλλους. Αληθεια ή ψεμματα δεν ξερω. Της το ειπε ο αντρας της που είναι γιατρος, οποτε πιθανο να ισχυει.
Υπομονη και κουραγιο!! Και αυτος ο καιρος βρε παιδι μου δε βοηθαει καθολου!

Απ: Οι φετινές ιώσεις 10/05/2011 23:18 #672

Χαίρεται κορίτσιαααααα!

Εμείς ευτυχώς φέτος δεν είχαμε τπτ ιδιαίτερο... τα περάσαμε όλα πέρυσι!!! μυξούλες έχουμε πάντα με το που θα ψυχράνει λίγο ο καιρός... πάντως Χρύσα γι' αυτό που σου λένε για τον παιδικό, ότι δηλαδή τη δεύτερη χρονιά κολλάς περισσότερο, χωρίς να ξέρω γενικά κιόλας, σε μας δεν ίσχυσε... δηλαδή εμείς πέρυσι που ήταν η πρώτη χρονιά του μεγάλου στον παιδικό υποφέραμε... γιατί ακόμη κι αν δεν κολλούσε ο μεγάλος, μετέφερε και κολλούσε τον μικρό και τον άντρα μου (που έπεφτε πάντα βαριά!) Κολλήσαμε μικροιώσεις, την γρίπη Α (ο άντρας μου μπήκε και νοσοκομείο με πνευμονία), οστρακιά... αλλά φέτος που είναι η δεύτερη χρονιά τίποτα...

με τις αντιβιώσει από την άλλη είναι μεγάλο θέμα... ο μεγάλος πήρε 1η φορά στα 4, που κόλλησε την οστρακιά και είναι ο μόνος τρόπος αντιμετώπισης (το έψαξα κιόλας, για να 'μαι σίγουρη)... για όλα τα άλλα, ακόμη και για κάποιου τύπου ωτίτιδες, την αποφύγαμε... όμως αυτό που σου είπε η γυναίκα του γιατρού, μάλλον ισχύει, γιατί και τότε με την οστρακιά μας είχε πει ο παιδίατρος, ότι παύει να μεταδίδεται ένα 24 μετά την έναρξη της αντιβίωσης (τον ρωτήσαμε, γιατί είχα αγωνία με τον μικρό, που είχε περάσει λίγο καιρό πριν την γρίπη).

Νομίζω πάντως ΤΦΑ ότι αν έχεις δει ότι η γιατρός σας δεν δίνει γενικά φάρμακα για το παραμικρό και ότι προσπαθεί να τα αποφεύγει, όπως επίσης ότι και στα άλλα θέματα που εσάς σας ενδιαφέρουν, π.χ θηλασμός, είναι υποστηρικτική, τότε νομίζω θα πρέπει να ανησυχείς λιγότερο για το γεγονός ότι τώρα συστήνει αντιβίωση...

για το θέμα του φόβου, που έχεις πει αλλού με την 1η ευκαιρία, θα σου γράψω μερικά πραγματάκια... μόλις λίγο ξελαφρώσω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": TFA

Απ: Οι φετινές ιώσεις 10/05/2011 23:19 #673

α για τον βήχα εμείς δεν δίνουμε κάτι... το αφήνουμε να περάσει σιγά σιγά... ούτε και ο γιατρός μας έχει συστήσει ποτέ κάτι...

Απ: Οι φετινές ιώσεις 11/05/2011 19:53 #680

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
μα και εμάς έτσι μας θυμάμαι..."να μην ανησυχείτε ο βήχας θα περάσει μόνος του..απλά θέλει το χρόνο του..."δεν θυμάμαι να μας δίνουν κάτι...και η δική μας παιδίατρος μόνο ορό μας λέει...και στον μικρό όντως περνάει...αλλά ο μεγάλος...άλλο πράγμα...ξεκινάει από βήχα από την μύξα και καταλήγει σε έναν "σπαστικό" βήχα χωρίς σταματημό...Φενιστίλ πώς και δίνεις Χρύσα? Δεν είναι καταπραϋντικό για αλλεργίες? Λες να πιάνει και σε μας? να ρωτήσω την παιδίατρο... Εμείς από σιρόπι δoκιμάζουμε της apivita φυτικό με ευκάλυπτο, θυμάρι και πρόπολη και ένα φυτικό με φύλλα κισσού...prospan...

Απ: Οι φετινές ιώσεις 11/05/2011 20:03 #681

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Χρύσα, και εγώ έχω ακούσει πως ο πρώτος χρόνος είναι πιο δύσκολος με τις ιωσεις...ο δεύτερος λίγο πιο χαλαρός...εμάς μάλλον έτυχε περισσότερες φέτος...ή εγώ είμαι περισσότερο κουρασμένη φέτος. Για την αντιβίωση, δεν μεταφέρει μικρόβιο (οστρακιά- στρεπτόκοκο κλπ) μετά το πρώτο 24ωρο. Έχει δίκιο η Μαίρη. Όχι ιώσεις....οι ιώσεις και μεταφέρονται και να κολλήσεις και άλλη μπορείς ακόμη και αν παίρνεις αντιβίωση. Μάλιστα διάβαζα, ότι βγαίνουν πιο δυνατές με τις αντιβιώσεις εξελιχτικά οι ιώσεις....με τις διάφορες μεταλλάξεις τους....τώρα αλήθεια ψέμματα...τί να πω...
ναι Μαίρη...την εμπιστεύομαι...απλά πάντα τρώγομαι....και πάντα ψάχνομαι....και πρέπει να είναι οι επιπλοκές που έχω ακούσει πολλούς γιατρούς...φέτος να αναφέρουν...ξεκινάει με ένα συναχάκι...και καταλήγεις με πόνο στο στήθος και πνευμονία....τα πάντα περάσαμε φέτος... ΥΓ. οι άντρες γιατί πέφτουν πάντα τόσο βαριά?????

Απ: Οι φετινές ιώσεις 11/05/2011 20:20 #682

τώρα που το ανέφερες... μήπως πράγματι έχει να κάνει και με κάποια αλλεργία? παρατήρησες μήπως πότε τον πιάνει πιο έντονα? Για το προσπάν μου είχε πει και μένα μια φίλη, τελικά δεν το χρειαστήκαμε... όταν ρώτησα τον γιατρό, δεν φάνηκε αρνητικός, επειδή είναι φυτικό...

συμφωνώ πάντως ότι δεν πρέπει να εφησυχάζεις με τους γιατρούς... γιατί μπορεί να κάνουν και αυτοί λάθη, όσο καλοί κι αν είναι. Το ανέφερα απλά, γιατί έχω ακούσει φίλους να εκφράζουν αμφιβολίες για κάποια πράγματα σε σχέση με τους παιδιάτρους και εν τέλει πράγματι έπρεπε να είναι πιο παρατηρητικοί και στα υπόλοιπα που λένε οι παιδιατροι, ώστε να αποφύγουν κακοτοπιές...


για τους άντρες τι να πωωωω! Είναι άξιον απορίας! Πέρυσι είχε αρρωστήσει ο δικός μου πιο πολλές φορές και από τα μικρά και πολύ πιο βαριά βεβαίως!

Απ: Οι φετινές ιώσεις 11/05/2011 20:25 #683

ααα θυμήθηκα και άλλα γιατροσόφια! αλατόνερο για γαργάρες, αλλά και σαν ορός στην μύτη!εμείς έχουμε σταματήσει τους ορούς. Βράζουμε αλατόνερο (όχι πολύ αλάτι) και με μια σύριγγα βάζουμε μια ποσότητα και καθαρίζουμε την μύτη... φαίνεται αποτελεσματικό... βέβαια δεν είναι κατι καινούριο... άλλωστε και ο φυσιολογικός ορός αλατόνερο είναι στην πραγματικότητα...

Απ: Οι φετινές ιώσεις 12/05/2011 05:06 #687

Το fenistil TFA είναι οντως για αλλεργιες. Η Ιωαννα ή θα εχει βηχα καταρροϊκο, δηλαδη από μυξες που κατεβαινουν στο λαιμο, οποτε βαζουμε ορο (αν δηλαδη τα καταφερω, γιατι αντιστεκεται εντονα – μονο τωρα τελευταια πηρε ορο και εβαλε μονη της και δεν πιστευα στα ματια μου!!) ή αλλεργικης μορφης και παιρνει φενιστιλ. Γενικοτερα η χρηση φαρμακων που κανουμε είναι πολύ περιορισμενη. Ακομη και αντιπυρετικο δινω από 38 και πανω (συμβουλη παιδιατρου, και επισης το εχω διαβασει και σε ιατρικους οδηγους). Συμφωνω με τη Μαιρη ότι πρεπει να το ψαχνουμε λιγο με τις αντιβιωσεις, γιατι και οι γιατροι κανουν λαθη – ανθρωποι είναι. Υπαρχουν βεβαια γιατροι που με το παραμικρο δινουν αντιβιωση. Δεν υπονοω κατι τετοιο για τη δικη σου γιατρο, γιατι ειπες κι εσυ ότι δεν είναι το στυλ της να δινει αντιβιωσεις. Γι αυτό και ειπα ότι κατι θα ξερει για να σου δινει τωρα την αντιβιωση. Μιλαω γενικοτερα. Καποιες γνωστες μου στο νησι του αντρα μου εχουν ένα παιδιατρο που αμεσως συστηνει αντιβιωση. Τα παιδια τους εχουν παρει πιο πολλη αντιβιωση και από εμενα. Το θεωρω υπερβολικο (και με συγχωρειτε αν ακουγομαι απολυτη).

Απ: Οι φετινές ιώσεις 12/05/2011 07:09 #688

Θα ρωτησω το γιατρο μου για το προσπαν, μηπως της δινω αυτο, γιατι την πιανει κι εκεινη ενας επιμονος ξεροβηχας, αστα να πανε. Η αληθεια ειναι οτι ποτε δε μου το ειχε αναφερει! Για αλλη μια φορα καταληγω στο ποσο χρησιμο ειναι το φορουμ - μαθαινεις πολλα!! Ευχαριστω!

Απ: Οι φετινές ιώσεις 12/05/2011 07:34 #689

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Λοιπόν, εμείς τους βάζουμε ορό, αλλά έχουμε δοκιμάσει και τα σπρει ορού, αλλά και τη σύριγγα με το αλατόνερο που αναφέρεις.Λοιπόν, παρατήρησα και μου το είπε και η παιδίατρος ότι το σπρέι,με τα πρωθητικά αέρια που έχει να μεν είναι ασφαλές όσον αφορά στην πίεση που διοχετεύει το αλατόνερο, αλλά κάνει ζημιά στονλαιμό...τουλάχιστον σε εμάς. Τώρα το φοβερό που έμαθα πρόσφατα για τη σύριγγα που εφάρμοζα συνέχεια αντί του ορού, είναι ότι δημιουργεί εξωτερικές ωτίτιδες! Ήμασταν στον ΩΡΛ την προηγούμενη εβδομάδα γιατί ο μεγάλος δεν άκουγε καλά και ενώ νόμιζα ότι ήταν κερί ( η παιδίατρος δεν μπορούσε να δει κάτω από το κερί!) αποδείχθηκε ότι είχε μαζέψει υγρό, είχε κυανό τύμπανο. Ένα αίτιο είναι πιθανότατα και η πίεση που ασκουμε με τη σύριγγα, που ναι μεν καθαρίζει την μύτη τέλεια, αλλά σπρώχνει τις μύξες στα αυτιά... Δεν είναι αλλεργικόςείναι παντός καιρού ο βήχας...τα χριστούγεννα που ήταν για ένα διήμερο στην μητέρα μου ήρθε και τον είδε ο παιδίατρος της περιοχής και είπε ότι έχει βρογχικό άσθμα και του έγραψε τόσα πολλά φάρμακα....μόλις τον είδε η δική μας του τα έκοψε όλα. ...τί να πω...στην ιατρική ισχύει και το ότι εμείς δεν μπορούμε να τα ξέρουμε όλα....Αρκεί να εμπιστευόμαστε την παιδίατρο μας...οι λόγοι που την επιλέξαμε ήταν 2....1.είναι υπερ του θηλασμού....(μου έχει πει να βγάζω και να δίνω και στα μεγαλύτερα όταν αρρωσταίνουν...), θήλασε και η ίδια τα 4 παιδιά της και 2. είναι κατά των φαρμάκων....και κυρίως των αντιβιώσεων, εισπνοών κλπ...

Απ: Οι φετινές ιώσεις 12/05/2011 14:39 #691

Τφα πολύ σημαντικό αυτό με την σύριγγα... δεν το ήξερα... και επειδή δεν μας έτυχε και κάτι μέχρι τώρα με ωτίτιδες, δεν το είχα ξανακούσει...θα το προσέξω, αν είναι... Ευχαριστώωωωω!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.17 δευτερόλεπτα