Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά

Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 18/12/2010 21:06 #7

  • sot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Πώς διασκεδάζουν και ψυχαγωγούνται τα παιδιά σας; Τηλεόραση, υπολογιστής, αθλήματα, παιδικό θέατρο, μουσική.....; Τι βλέπετε ότι τους αρέσει περισσότερο και τι προτείνετε στους άλλους γονείς;

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 15/01/2011 10:42 #29

  • lora
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Εμεις αν και 18μηνων παμε σε ενα" μουσικο εργαστηρι "και σε ενα "δημιουργικο παιχνιδι"ψαχνω να βρω και αλλες δραστηριοτητες.εχει κανεις να μου προτεινει κατι για 18μηνων παιδακι?πχ μια παρασταση?για αυτη την ηλικια??

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 15/01/2011 22:07 #35

  • sot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Όπως φαίνεται, τα περισσότερα τα καλύπτετε από δραστηριότητες Σας ξέφυγε το baby swimming, που βοηθάει πολύ και στη σωματική ανάπτυξη και στην επαφή με το νερό. Για παραστάσεις, υπάρχουν λίγες από 2,5 ετών, οι περισσότερες είναι από 3. Αν είστε "ψαγμένη" μαμά και πιστεύετε ότι το παιδί μπορεί να μείνει ήσυχο και να μην ενοχλεί, μπορείτε να δοκιμάσετε κάποιες παραστάσεις σε μικρούς θεατρικούς χώρους, ιδανικά με κούκλες ή μαριονέττες. Μπορεί απλώς να δει, όχι με την κλασσική έννοια να "παρακολουθήσει" και να μείνει εκεί, να πάρει ερεθίσματα και να μείνει όσο δεν κουράζεται. Ακόμη και δέκα λεπτά είναι αρκετά!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": lora

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 15/01/2011 22:12 #36

  • lina
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλησπέρα σας κι από μένα... Ωραία όλα αυτά βρε παιδιά, αλλά μήπως τα παραφορτώνουμε τα παιδιά; Αντί να μάθουν να βγαίνουν και να παίζουν έξω, σε αυτό που λένε "μη οργανωμένο παιχνίδι";;;;; Δεν είναι πιο ισορροπημένο;;;;????

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 16/01/2011 18:28 #38

  • lora
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
δεν αντιλεγω lina .Ισως να εχεις και απολυτο δικιο...αλλα που να παιξουν ..που κανεις μια βολτα στο κεντρο της Αθηνας και βλεπεις σωριασμενους ανθρωπους εξω...με τα συγχωρησεως με την συριγγα στο χερι και να τρεχουν τα αιματα κατω....το βλεπω συχνα αυτο το θεαμα...και τις περισσοτερες φορες και ο μικρος.αλλα τωρα που ο καιρος ειναι υγρος προτιμω αυτες τισ δραστηριοτητες τις οποιοες και τις απολαμβανουμε και οι 2μας και ο μικρος κατι κερδιζει απο αυτες.ετσι δειχνει τουλαχιστον μεχρι τωρα

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 16/01/2011 21:31 #39

  • lora
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ευχαριστω πολυ sot;) εχεις να μου προτεινεις καποιο μερος οπου μπορει με ασφαλεια babyswimming?εχω καποιες αμφιβολιες για την καθαριοτητα του νερου και των χωρων για ενα μωρακι.Ισωσ ειμαι και υπερβολικη... δεν πρεπει να εχει βγαλει την πανα?

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 17/01/2011 00:11 #40

  • sot
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Εγώ πήγαινα τον μικρό στο ΟΑΚΑ. Έχει δύο πισίνες για baby, η μία είναι πολύ καλή από άποψη χώρων. Γενικά είναι καθαρά, απλώς πάντα θέλει λίγο προσοχή μετά στα αποδυτήρια. Στους γονείς ζητάνε αρκετές βεβαιώσεις απο γιατρούς κτλ, οπότε είναι κατοχυρωμένο... Στο baby φοράνε πάνες ακόμα, δηλαδή κάτι ειδικές πάνες για το νερό, που δεν διογκώνονται κι έτσι δεν βαραίνουν. Γενικά όταν βγάλουν την πάνα, κοντά στα 3 συνήθως, πάνε τότε στη μεγαλύτερη πισίνα.
Αν θες λεπτομέρειες, να σου δώσω τηλέφωνα, εργάζεται εκεί ως προπονήτρια στα μωρά και μια συνεργάτιδα του σάιτ και φίλη. Δες αυτά από την καλοκαιρινή ενότητα, που κάναμε με τη συγκεκριμένη προπονήτρια δεν γίνεται ακριβώς το ίδιο, αλλά για μια ιδέα...

www.mamakid.gr/index.php?option=com_cont...42-49&Itemid=100

και

www.mamakid.gr/index.php?option=com_cont...42-49&Itemid=100

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 17/01/2011 16:27 #41

  • lora
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!οταν ειναι θα σου πω να μου στηλεις τηλ.απλα ειμαι στη φαση που ξεκιναω δουλεια σε 2 μηνες και δεν ξερω που πανε τα 4 με το μικρο..(εννοω με ποιον θα περναει την μερα του)ευχαριστω παντως παρα πολυ για τις πληροφοριες

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 18/01/2011 13:33 #43

  • kaliroi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλημέρα σας! Έμαθα από το άρθρο σας ότι ξαναπαίζεται ο Παραμυθάς!!!! Το έβαλα τώρα στο γιο μου που είναι 4 και έχει καρφωθεί!!!!! Είναι υπέροχος, μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια!!!!!!!!!!!!

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 18/01/2011 17:35 #50

Ναι!!!!!!!!!!!! Σήμερα έκατσα και το είδα κι εγώ με τα παιδιά!!!! Θυμήθηκα τα παλιά!!!!!
Επιτέλους, μα ήταν τόσο διαφορετικό από όσα βλέπουνε τα παιδιά σήμερα... Έλεγε για τα μουσικά όργανα, με απλό τρόπο, χαριτωμένο και χωρίς να δημιουργεί αυτό τον εκνευρισμό που δημιουργούν όλα τα παιδικά προγράμματα και σε έχουνε στη μπρίζα συνέχεια, ούτε με σαχλό τρόπο που κάποια άλλα παιδικά προσπαθουν να προσεγγίσουν τα παιδιά , χωρίς επιτυχία φυσικά!

Μακάρι να κάνουν κι άλλα επεισόδια!!!

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 08/06/2011 06:46 #768

έχω διαβάσει πολλά κατά της τηλεόρασης μέχρι τα 6 χρόνια και έτσι δεν αφήνω τα παιδιά μου στην τηλεόραση παρά μόνο μετά τα έξι τους χρόνια (και έχω 4 παιδιά) και τότε μόνο μια φορά την εβδομάδα και όχι ότι να ΄ναι.
Στα παιδιά μέχρι τα 6 αρέσουν πολύ οι δουλειές μέσα στο σπίτι. Με τον 18μ γιό μου, πλένουμε κάθε πρωί τα πιάτα, μετά με βοηθάει και βάζουμε πλυντήριο πιάτων (και συμμετέχει ενεργά, βάζει τα κουταλοπήρουνα στο πλυντήριο, ανάποδα βέβαια και όπως ...) και μετά βάζουμε πλυντήριο ρούχων. Τρελαίνεται από τη χαρά του. έπειτα μου δίνει ρούχα για να τα απλώσουμε. Του έχω μια μικρή λεκανίτσα δική του και μία μικρή χαμηλή απλώστρα και παιδεύεται πολύ ώρα να απλώσει και αυτός μια κάλτσα. Όμως δεν επεμβαίνω όταν παιδεύεται, έτσι ασχολείται ώρα και είναι πολύ συγκεντρωμένος σε αυτό που κάνει. Εγώ του δείχνω πάντα στην αρχή αργά και μία φορά. Μετά είναι η σειρά του.
Έπειτα τα αυτοκινητάκια, τα lego, οι μπάλες και τα κουζινικά είναι σε πρώτη ζήτηση.
Με την 3 ετών κόρη μου κάνουμε πολλές κατασκευές από χαρτί, κολλητική, διπλωτική, μαγειρική και τουβλάκια lego, puzzles...
Πιστεύω πολύ στο έξω, μα δεν μπορώ να βρω έναν ασφαλή χώρο να τα "αμολήσω" και τα 4 να "βοσκήσουν", επί καθημερινής βάσεως.
Όσο για τις εξωσχολικές δραστηριότητες έχουμε επιλέξει να τα πηγαίνουμε μετά τα 5,5 χρόνια, διότι θεωρούμε πως έχουν πιο πολύ ανάγκη την οικογένεια μέχρι να στήσουν το εγώ τους (6 χρ) και μετά πατώντας γερά στα πόδια τους να βγουν στον κόσμο.
Τέλος από 4 χρονών πηγαινοέρχονται σε φίλους και κοιμούνται ακόμα και εκεί. Βεβαίως δεχόμαστε και εμείς και περνάμε υπέροχα.
Εκπληκτική φιλοσοφία που μας έχει βοηθήσει πολύ είναι η μοντεσσοριανή φιλοσοφία.
Ο τρόπος ζωής, οι τρόποι των γονιών και το περιβάλλον τα βοηθάει να είναι ήρεμα (σαν παιδιά πάντα), και να αυτοεξυπηρετούνται. Μεγάλη διευκόλυνση!!!
Ελπίζω να βοήθησα κάπως σε ότι αφορά τις δραστηριότητες των παιδιών.

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 10/06/2011 19:05 #770

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ωραίο θεματάκι! Πώς και δεν το είχα δει???
Λοιπόν, πώς διασκεδάζουν?? φυσικά με τα αγαπημένα τους παιχνίδια! Με κατασκευές και χειροτεχνίες, ζωγραφική...ιδίως αν είναι με νερομπογιές....τους αρέσουν πολύ τα βιβλία....στον μεγάλο αρέσουν πολύ οι ασκησούλες, κυρίως αριθμητικής, στον μικρό να σχεδιάζει κύκλους...και να προσπαθεί για καρδιές και τρίγωνα (τί υπέροχα μικρά χεράκια)...
η μικρή μικρή τρελάινεται για κατσαρόλες, τάπερ και φυσικά να χαλάει τα παιχνίδια των μεγάλων. Παίζουν πολύ κυνηγητό & κρυφτό (ναι μέσα στο σπίτι) και ποδόσφαιρο (με τον κανόνα...δεν σηκώνεται ψηλά η μπάλα). Πάζλ, επίσης....Μου αρεσει που ευχαριστιούνται τα παιχνίδια τους και συγκεντρώνονται σε ότι κάνουν. Πλάθουν ιστορίες και είναι οι πρωταγωνιστές. Φυσικά ο μεγάλος τρελαίνεται να εξοργίζει τον μικρό, και ο μικρός φυσικά να χωνεται στην αγκαλιά μου...Επαψα να δίνω σημασία...οπότε χαζοσταμάτησαν και αυτά....έχω όμως δουλειά ακόμη...και κυρίως με την έντασή που κουβαλάω. Τους αρέσει να ζυμώνουν μαζί μου ψωμί, να ανοίγουμε φύλλο, να βάζουν τη γέμιση, να φτιάχνουμε ζυμαράκια πίτσας και να βάζουν τα υλικά. Α! ναι, φυσικά αφού μιμούνται, να πλένουν τζάμια...(μουσκίδι...) το τραπέζι...οπότε τους βάζω και να πλύνουν και κανά παιχνιδι. Πού τα χάνεις όμως και πού τα βρίσκεις? Στα νερά! γεμίζουν, αδειάζουν, μπουγελώνονται, ιδίως τώρα που καλοκαίριασε...
Επειδή μου αρέσει η κηπουρική φτιάχνουμε μαζί γλάστρες ή σκαλίζουμε τον κήπο του παππού. Χορός!!!Οταν θέλω να διώξω την έντασή τους τα βάζω να χορέψουν! Φέρνουν τόσες σβούρες και γελάνε τόσο πολύ!!!!Φυσικά και το γαργαλητό! Μέχρι να τα πιάσει λόξιγγας......
Γενικά είμαστε και του έξω. Οπου γάμος και χαρά .....κούνιες, σε θεατρικό, σε μουσικοκινητικά, σε σπίτια φίλων, με φίλους στο σπίτι, ψώνια μαζι, ταβερνάκια μαζί. Το απολαμβάνουμε. Ο Χρήστος μου γκρινιάζει λίγο...."δεν μπορείς να ψωνίσεις έτσι ρούχα..." και η αλήθεια είναι ότι δεν μπορείς...αλλά πώς αλλιώς θα μάθουν. Εντάξει, επειδή έχει λίγα απογεύματα την εβδομάδα με μας, φροντίζουμε να τα περνάμε οικογενειακά. Και για αυτό κάνουμε και τις εξωτερικές δουλειές όλοι μαζί...

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 11/06/2011 19:26 #771

Καλησπέρα μανούλες. Μαι Μαται, αν δε σου κάνει κόπο, θα ήθελα κάποιες πληροφορίες. Με ενδιαφέρει η μοντεσοριανή φιλοσοφία, αν και δεν την ασπάζομαι απόλυτα. Με ενδιαφέρει ιδιαίτερα κάποιο από το μοντεσοριανό εκπαιδευτικό υλικό. Γνωρίζω ένα ηλεκτρονικό κατάστημα που το εμπορεύεται (έμαθα γι' αυτό στην έκθεση βιβλίου που είχε γίνει το Γενάρη), αλλά οι τιμές είναι κάπως τσουχτερές. Καθώς είσαι σαφώς πιο "ψαγμένη" από εμένα στο σχετικό θέμα, θα ήθελα να σε ρωτήσω αν γνωρίζεις κάποιους άλλους οικονομικότερους τρόπους για να το προμηθευτώ. Σε ευχαριστώ για τον πολύτιμο χρόνο σου!

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 11/06/2011 20:52 #773

Καλησπέρα,
ΧρύσαΖ, στην Ελλάδα δεν ξέρω άλλο κατάστημα που να πουλάει μοντεσσοριανό υλικό και τα αντίστοιχα του εξωτερικού έχουν πιο ανεβασμένες τιμές. έτσι έχω καταλάβει. Βάλε όμως στο Google montessori material και ψάξε και εσύ. Θεωρώ πάντως πως αυτές οι τιμές απευθύνονται σε σχολεία και όχι σε νοικοκυριά.
Το καλύτερο μοντεσσοριανό υλικό μέσα σε ένα σπίτι είναι όλα τα εργαλεία ενός νοικοκυριού σε μικρό μέγεθος και χρόνος για να ασχοληθεί το παιδί με αυτό που θέλει ώστε να μπορέσει να εμβαθύνει και να το κατακτήσει. Σκέψου μικρή σκούπα, μικρή σφουγγαρίστρα, μικρός κουβάς, σκουπάκια, πανάκια, μικρά σφουγγαράκια και μικρά μπουκαλάκια με σαπούνι, μικρά κανατάκια, χαμηλά τραπεζάκια και καρεκλάκια, προσβάσιμες βρύσες, προσβάσιμα ράφια και κρεμάστρες.
Τέλος μοντεσσόρι είναι οι τρόποι μας προς το παιδί σε ένα κατάλληλα διαμορφωμένο περιβάλλον και πολύ λιγότερο το υλικό.
Α! Άσχετο. Τώρα που το θυμήθηκα. Ένα πολύ ενδιαφέρον άρθρο για την τηλεόραση όπως και μια πολύ σοβαρή κίνηση προς το υπουργείο παιδείας για εναλλακτική εκπαίδευση και δημιουργία δημόσιων μοντεσσοριανών σχολείων βρίσκεται στο . Το άρθρο είναι πολύ κατατοπιστικό και νομίζω πως αξίζει τον κόπο να υποστηρίξουμε αυτήν την κίνηση με τις υπογραφές μας.
Φιλικά, Μαι Ματάι.

Απ: Πώς διασκεδάζουν τα παιδιά 12/06/2011 05:33 #774

Μαι Μαται, σε ευχαριστω πολύ! Η αλήθεια ειναι πως οσα περιγραφεις τα έχουμε και τα εφαρμόζουμε (μικρή σφουγγαρίστρα κλπ.) και λίγο πολύ τα παιδιά μου διασκεδάζουν με τον τρόπο που περιγράφεις κι εσύ για τα δικά σου. Με ενδιέφερε κυρίως το υλικό που σχετίζεται με τα μαθηματικά (π.χ. οι αριθμητικές ράβδοι). Θα το ψάξω κι εγώ σε μηχανή αναζήτησης!! Σε ευχαριστώ και πάλι πάρα πολύ!!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.21 δευτερόλεπτα