Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών

Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 22/05/2011 13:36 #716

  • neamama
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας! Η μικρούλα μου θα έχει κλείσει τον Ιούνιο τους 4 μήνες και γενικά έχω αρχίσει να προβληματίζομαι με το θέμα του μπάνιου στη θάλασσα... Βασικά, ήθελα να ρωτήσω, εσείς πότε κάνατε το πρώτο μπάνιο στο μωρό σας; Έχω μια ανησυχία ξέρετε , με την υγεία της, τη θάλασσα αν θα είναι καθαρά κτλ κτλ. Μου φαίνεται γενικά κάτι πολύ καινούριο και άγνωστο και αγχώνομαι λίγο... Άσε που δεν ξέρω αν θα της αρέσει, αν θα κλαίει και τέτοια. Στο μεταξύ επειδή φέτος μάλλον δεν θα πάμε κάπου διακοπές, θα τη βγάλουμε στις θάλασσες της Αττικής και δε μου φαίνεται και πολύ καλή ιδέα... Ρώτησα τον παιδίατρο και μου είπε ότι έχουν βιολογικό καθαρισμό και πως δεν είναι άσχημα. Απλά έχω έννοια... Και γενικά, τι παίρνετε στην παραλία με το μωρό; Όλα τα σχετικά; Σκέφτομαι ότι θα χρειαστούμε ολόκληρη βαλίτσα.... Ευτυχώς που τη θηλάζω και γλυτώνουμε τα μπιμπερό και τα υπόλοιπα...

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 22/05/2011 18:19 #718

Γεια σου ,αν μπορω να σε βοηθησω,θα σου ελεγα οτι μαλλον ειναι μικρο,αλλα αν ο παιδιατρος σου εχει αλλη γνωμη τι να πω.Εγω τα πηγα στη θαλασσα,ενω ειχαν χρονισει,γενικα ημουν υπερβολικη και υπερπροστατευτικη!Γνωστοι μου τα πηγαιναν πιο μικρα 3 μηνων,σε πληροφορω δεν αρρωσταιναν συχνα ,οπως τα δικα μου,θα χρειαστεις απαραιτητα παιδικο αντηλιακο υψηλης προστασιας και οταν το βγαλεις ξεπλυνε το αμεσως με νερο της βρυσης, καπελο και κρεμα ενυδατωσης, πανες ,πετσετα και μια αλλαξια ρουχαλακια.Επισης μην το εκθεσεις στον ηλιο,ειναι μικρουλι.Ελπιζω να σε βοηθησα!

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 23/05/2011 05:20 #719

Καλημερα μαμαδες! Νεαμαμα, να σου ζησει η μπεμπουλα. Εγω την πρωτη μου κορη την εβαλα στη θαλασσα το πρωτο καλοκαιρι της ζωης της, δηλαδη 9- 10 μηνων. Γενικοτερα προσεξε την εκθεση στον ηλιο. Ο παιδιατρος το μονο που με ειχε συμβουλεψει ηταν ακριβως για τον ηλιο, καθως τα μωρα καλο είναι να μην εκτίθενται στην ηλιακή ακτινοβολία. Πηγαινε τη λοιπον σε ωρες απογευματινες, κατά τις 5 για παραδειγμα. Εμεις δεν την πηγαμε σε παραλιες της Αττικης γιατι παραθεριζαμε στο νησι. Οι περισσοτερες παραλιες ωστοσο καθαριζονται.Συμφωνω με το γιατρο σου, δηλαδη. Μπες στο ιντερνετ να δεις ποιες παραλιες πρεπει να αποφευγεις. Τωρα για τα πραγματα, θα πρεπει να κουβαλας όλα τα γνωστα, αλλαξιες, παμπερς, καπελακια κλπ.αν σε ενδιαφερει, υπαρχουν και αδιαβροχες πανες (τις συστηνουν στα κολυμβητηρια). Και τωρα δεν είναι τιποτα οσα θα κουβαλας. Περιμενε να μεγαλωσει λιγο, που θα θελεις και τα παιχνιδια, τα κουβαδακια κλπ. Εμεις, οταν παμε στη θαλασσα, είναι σαν να κανουμε μετακομιση!! Τωρα και με τη μπεμπα (7,5 μηνων) που θελει και τα φαγητα της, αστα να πανε. 2 ανθρωποι δε θα φτανουμε για το κουβαλημα!!
Δες και το αρθρο του mamakid – θα σε βοηθησει. Μην την πιεσεις παντως, αν αντιδρα ασχημα. Εμας δεν ξετρελαθηκε με το νερο τοτε. Η αληθεια είναι πως ηταν πολύ παγωμενα τα νερα. Τωρα μπαινει στη θαλασσα, αν και δε θελει να μπαινει νερο στα ματια της. Γενικως πολλα παιδια αλλαζουν συμπεριφορα με τη θαλασσα. Ένα καλοκαιρι μπορει να μη βγαινουν από το νερο, το άλλο να μη θελουν να μπουν. Υπομονη. Σιγα σιγα όλα θα γινουν! Καλες διακοπες!

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 23/05/2011 09:54 #720

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Θα συμφωνήσω και εγώ με τις προηγούμενες μανούλες! Για τον ήλιο έχω να προσθέσω κάτι! Κυκλοφορούν μαγιo με δείκτη προστασίας. Και καπέλα. Στα συνιστώ ανεπιφύλακτα. Είναι ολόσωμα αλλά στεγνώνουν γρήγορα. Πάρε 2 για να την αλλάζεις αν σε ανησυχεί. Έτσι δεν αγχώνεσαι με τον ήλιο. Εμείς παρότι καθόμασταν μεχρι τις 12 στη θάλασσα ή πηγαίναμε κατά τις 6 το απόγευμα, τους τα φορούσα και ήμουν ήσυχη. Κυκλοφορούν και στην Ελλάδα, αλλα΄είναι λίγο τσιμπημένα. Υπάρχουν και στο εξωτερικό...που μπορείς να τα βρεις και μέσω ιντερνετ....αυτά...επισυνάπτω φωτο για να τα δεις. Α! το μωρούλι εμείς πέρσι Κρήτη ασαράντιστο του βουτήξαμε ποδαράκια. Αν ήταν πιο ζεστά τα νερά (είναι πάγος στο λιβικό) νομίζω θα την βουτούσα ολόκληρη.
Συνημμένα:
Τελευταία διόρθωση: 23/05/2011 19:30 από TFA.

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 23/05/2011 09:58 #721

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Α!να προσθέσω ότι τα μαγιo σε προφυλάσσουν από την ακτινοβολία.Όχι από τη θερμοπληξία. Οπότε και με τα μαγιo με δείκτη ισχύει το μέχρι τις 12 και μετά τις 5-6....αυτά....
Τελευταία διόρθωση: 23/05/2011 19:31 από TFA.

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 23/05/2011 14:58 #722

  • neamama
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ευχαριστώ για όλα! Δεν ήξερα τα μαγιό αυτά TFA, ενδιαφέρον φαίνεται... όταν λες τσιμπημένα, δηλαδή πόσο εννοείς; Πέννυ, κι εγώ μικρή τη θεωρώ, απλά αφού τώρα έτυχε να πέσει το καλοκαίρι (!!!) και θα είμαστε στο εξοχικό μας κοντά σε θάλασσα, σκέφτηκα ότι θα είναι κρίμα να μην το δοκιμάσουμε και καθόλου... έχω πολλή έννοια βέβαια δε στο κρύβω. Ναι, δεν αποκλείεται και να μην της πολυαρέσει.... Ευχαριστώ, για όλες τις συμβουλές σας

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 23/05/2011 19:37 #724

Γεια σου νέα μαμά! Εγώ θυμάμαι ο δικός μου το πρώτο καλοκαίρι ήταν 6-7 μηνών και τον πήγαμε με πολλή όρεξη για να πλατσουρίζουμε όλοι μαζί γιατί εμείς είμασταν πολύ της θάλασσας αλλά δεν ενθουσιάστηκε καθόλου!!! Τη δεύτερη χρονιά δεν τον ξεκολλούσαμε!!! Οπότε και να μην της αρέσει από φέτος, μην απογοητευτείς! Και φαντάσου ότι του δικού μας του άρεσε το μπάνιο στο σπίτι, αλλά στη θάλασσα την είδε αλλιώς φαίνεται!!!

Μια συμβουλή που θα σου έδινα είναι να προτιμήσεις το πρωί, πριν τις 11 δηλαδή, που πλακώνει όλος ο κόσμος και γίνεται η θάλασσα μέσα στη θολούρα και τη βρώμα... Είναι λίγο πιο κρύο το νερό αλλά είναι η πιο καθαρή ώρα της μέρας.

TFA, για πες μας λίγο περισσότερα για τα μαγιό... είδα και τη φωτο, πού τα βρίσκεις; Μου θυμίζουν αυτά που φοράνε οι σέρφερ! Σε τέτοια μαγαζιά τα βρίσκεις; Καλή φάση να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο... δεν τα ενοχλεί, δεν είναι χοντρά;

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 23/05/2011 19:38 #725

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Αν θυμάμαι καλά γύρω στα 50...οπότε αν θέλεις 2....να ένας εισαγωγέας στην Ελλάδα...από Αυστραλία αν θυμάμαι καλά τα φέρνει... www.sunprotectionclothing.gr/ Επίσης στην Ελλάδα έχει σίγουρα το elc και ίσως και το mothercare μιας και ανήκουν στον ίδιο όμιλο.
Οικονομικά είναι τα carters αν έχεις κάποιον να στα φέρνει...δεν στέλνουν Ελλάδα...δες τα πάντως είναι πανέμορφα... www.carters.com/carters/baby-girl-swim-s...shop,default,sc.html ή αν θέλεις να χαζέψεις γενικότερα ....www.carters.com
Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όλα αυτά πρέπει να είναι τόόόόόόόόόσο ακριβότερα....σνιφ σνιφ...

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 24/05/2011 05:19 #728

Νεα μαμα,γεια σου,δεν σε αποτρεπω,απλως σου λεω οτι οσο περισσοτερο τα προστατευεις γινονται πιο ευαισθητα!πηγαινε το στην θαλασσα ,αλλα προσοχη στον ηλιο,συμφωνω με το louloudaki,αν τηρεις τους κανονες εκθεσης στον ηλιο.ολα θα πανε καλα και ναι απεφυγε την πολυκοσμια με το μωρο,αν μπορεις διαλεξε καθαρες θαλασσες!

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 24/05/2011 12:09 #729

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Όχι δεν είναι καθόλου χοντρά. Ίσα ίσα ...στεγνώνουν γρήγορα. Βέβαια υπάρχουν και εταιρείες και εταιρείες....π.χ ένα που μου είχαν κάνει δώρο της jojo κάπως έτσι λεγόταν??....ήταν χοντρο...οπότε δεν το βάλαμε....το είχε φέρει στην Ελλάδα η cosy corner. Σήμερα που ρώτησα για τη βαφτιστήρα μου, μου πε η μαμά της ότι βρήκε και στα gap. Δεν ρώτησα τιμή. Θα το έχει όμως στη σελίδα της...μόνο που επίσης δεν κάνει αποστολές Ελλάδα, οπότε εδώ θα το πάρεις πολύ πιο ακριβά...Κρίμα γιατί έχουν ποιοτικά και οικονομικά ρούχα...εκεί....Υπάρχουν γενικά και ολόσωμα αλλά και κομμάτι κομμάτι. μπλουζάκι & σορτσάκι. Η καλύτερη ποιότητα που έχω βρει είναι των carters.... (μην φανεί διαφήμιση...ούτως ή άλλως δεν υπάρχουν ακόμη Ελλάδα). Α! και στα Λητώ είχε πέρσι. Για κοίτα στο www.letoshop.gr ( όχι οικονομικά όμως...), όπως και στο  elc...που έχω ήδη αναφέρει....

Ναι θα συμφωνήσω και εγώ μαζί σου...το πρωί είναι καθαρότερα....αν και μία άλλη συμβουλή για την αττική είναι να την πηγαίνεις ανάλογα με τον αέρα. Δηλαδή αν είναι βορινός ο αέρας να προτιμάς να πηγαίνεις προς αγία μαρίνα, λαγονήσι, παλαιά φώκαια...κλπ....διαφορετικά από την άλλη πλευρά....

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 28/05/2011 10:13 #757

Νέα μαμά γεια σου!

το μόνο που μας είχε πει και μας ο παιδίατρος ήταν σχετικά με τον ήλιο... εμείς βουτήξαμε τον 1ο γύρω στους 4 με 5 μήνες και το δεύτερο που ήταν 2 εβδομάδων μόνο τα ποδαράκια, γιατί το νερό ήταν παγωμένο... ΤΦΑ τα ίδια κάνουμε....χαχαχαχαχαχα

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 28/05/2011 11:33 #758

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ: Μπάνιο στη θάλασσα για μωρό 4 μηνών 08/06/2011 06:00 #766

Καλημέρα, έχω 4 παιδιά και τα βούτηξα πολύ νωρίς στη θάλασσα.
Τη μία μου κόρη τη βούτηξα 3 μηνών. Το κόλπο είναι να την έχεις επάνω σου και να παίρνει ζέστη από το σώμα σου. Σιγά σιγά και τραγουδώντας και χορεύοντας με κινήσεις απαλές μπαίνετε και οι δυο στη θάλασσα. Μέχρι να μπείτε τελείως. Έτσι δεν διαμαρτύρεται κανένα μωρό. Όταν συνηθίσει το τραβάς από πάνω σου και το κουνάς όπως σου και του αρέσει, σαν να είναι βαρκάκι. Όταν είναι και άλλα παιδιά κοντά η επιτυχία είναι δεδομένη.
Καλά μπάνια και μη φοβού.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.60 δευτερόλεπτα