Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;;
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;;

Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;; 23/05/2011 19:32 #723

Γεια σας! Ο γιος μου είναι 3,5 και σε λίγο καιρό κλείνει ο παιδικός που πηγαίνει.. Εμείς θα πάμε μόνο λίγες μέρες τον Αύγουστο διακοπές και έχω μερική απασχόληση στο μαγαζί που έχουμε. Μένουμε στα δυτικά προάστια, δηλαδή όχι κάπου κοντά σε εξοχή.. Αντί να είναι συνέχεια στις γιαγιάδες που κουράζονται κι αυτές και θα βαριέται κι αυτός, σκέφτηκα να σας ρωτήσω αν έχετε κάποια ιδέα για απασχόληση κάπου ή εμπειρία από τα παιδιά σας. Ευχαριστώ!!!

Απ: Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;; 24/05/2011 12:30 #730

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
λουλουδάκι, μπράβο που σκέφτεσαι να κάνει κάτι πιο δημιουργικό από το να είναι συνέχεια με τις γιαγιάδες. Αν καταφέρεις να βρεις και κάτι που να είναι δημιουργικό και παιχνίδι (πολύ παιχνίδι) θα είναι τέλεια. Υπάρχουν διάφοροι χώροι και για διάφορες ηλικίες. Απλά δεν ξέρω αν είναι κοντά σου....Κάνε μία αναζήτηση στο διαδίκτυο. Απλά καλό θ αήταν να είναι κάτι με κήπο....κρίμα είναι να κλειστεί μέσα καλοκαιριάτικα.... Καλοκαιρινά προγράμματα έχει το Ιδρυμα Μείζονος Ελληνισμού. Μήπως όμως ξεκινάνε από 5? δεν θυμάμαι. Στην περιοχή μου έχει ένα σίγουρα, αλλά είναι μακριά για σένα.Μήπως ο δήμος σας οργανώνει κάτι? Summer camp και για πιο μικρές ηλικίες?

Απ: Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;; 24/05/2011 14:25 #732

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ

Απ: Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;; 25/05/2011 04:53 #735

Λουλουδάκι, νομίζω ότι πολλές μαμάδες θα έχουν την ίδια απορία με εσένα, τώρα που οι περισσότεροι σταθμοί κλείνουν. Ενδιαφέρεσαι για κάτι που θα κάνει καθημερινά, δηλαδή κάτι που θα αντικαταστήσει τον παιδικό, ή κάτι του στυλ μία ή δύο φορές την εβδομάδα; Για την τελευταία περίπτωση υπάρχουν θεατρικά εργαστήρια ή εργαστήρια ζωγραφικής, όπου τα παιδιά απασχολούνται δημιουργικά. Στο διαδίκτυο μπορείς να βρεις πολλές προτάσεις για την περιοχή σου. Υπάρχουν επίσης χώροι με κήπο που κρατούν τα παιδιά , σαν παιδικοί σταθμοί αλλά με καλοκαιρινά προγράμματα. Π.χ. ξέρω έναν στη λεωφόρο Πεντέλης στα σύνορα Χαλανδρίου – Βριλησσίων, όπου μπορείς να πας το παιδί είτε μία, είτε δύο είτε και τις 5 ημέρες της εβδομάδας (και αναλόγως πληρώνεις). Βέβαια σου πέφτει μακριά, αλλά μπορεί να υπάρχει κάτι ανάλογο στην περιοχή σου. Κοίτα την ιδέα των παιδικών κατασκηνώσεων, αν και δεν ξέρω αν παίρνουν σε τέτοιες ηλικίες και αν θα είναι έτοιμος για κάτι τέτοιο…Τέλος, ρώτησε σε ιδιωτικούς παιδικούς σταθμούς, οι οποίοι λειτουργούν και Ιούνιο – Ιούλιο, αν θα μπορείς να τον πηγαίνεις εκεί για τους δύο καλοκαιρινούς μήνες. Και κάτι πιο τραβηγμένο … αλλά πιο οικονομικό. Αν υπάρχουν θείοι – θείες και ξαδερφάκια θα μπορούσατε να κανονίσετε (αναλόγως με τις σχέσεις που έχετε) μία εβδομάδα φιλοξενίας, ακόμη και στο σπίτι της γιαγιάς. Ο μικρός θα παίζει με τα ξαδερφάκια και οι γιαγιάδες θα έχουν το κεφάλι τους ήσυχο. Εμείς το κάναμε αυτό πέρυσι στο νησί του άντρα μου, όπου ήμαστε για διακοπές. Μένουμε στο πατρικό του άντρα μου, πάνω εμείς και κάτω η γιαγιά. Ήρθε λοιπόν η ανιψιά μου, έμεινε στο σπίτι της γιαγιάς και ήταν σούπερ. Οι μικρές έπαιζαν μαζί και ούτε καν μας απασχολούσαν!! Ούτε εμάς ούτε τη γιαγιά!

Απ: Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;; 25/05/2011 06:31 #738

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
για δες και αυτό....www.facebook.com/home.php#!/photo.php?fbid=168294573231233&set=a.168294546564569.41976.100001520749768&type=1&theater

Απ: Καλοκαιρινές δραστηριότητες για αγόρι 3,5 ετών;;; 26/05/2011 07:50 #746

Σας ευχαριστώ! Ναι, από ό,τι βλέπω τα περισσότερα καθημερινά προγράμματα είναι για μεγαλύτερα παιδιά... οπότε μάλλον θα καταλήξουμε σε μια λύση με έκτακτα ή μια-δυο φορές την εβδομάδα... Θα είναι καλά νομίζω...
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.21 δευτερόλεπτα