Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Βιολογικές κρέμες
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Βιολογικές κρέμες

Βιολογικές κρέμες 25/05/2011 05:28 #737

Η μπέμπα μου είναι 7,5 μηνών και εδώ και δύο μήνες τρώει κρέμα βανίλια, πρόσφατα δεν και φαρίν λακτέ. Η κουμπάρα μου δίνει στη δική της κόρη βιολογική κρέμα από το φαρμακείο. Όταν ρώτησα πρίν δύο μήνες το γιατρό μου τη γνώμη του για τις βιολογικές κρέμες, ανασήκωσε το φρύδι και μου είπε «με βλέπεις πως σε κοιτάω..». Ποια είναι η γνώμη σας; Είναι όντως βιολογικές; Εσείς τι δίνετε;

Απ: Βιολογικές κρέμες 25/05/2011 06:47 #739

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Χρύσα, καλημέρα! Θα σου έλεγα ότι πιο φυσικό τόσο καλύτερο. Εμείς δεν δώσαμε σε κανένα έτοιμες κρέμες. Δίναμε με γαλατάκι (ξένο βέβαια 2ης βρεφικής) αλεσμένα δημητριακά. Βρώμη, μούσλι, κεχρί, κα. Εχω δοκιμάσει και με δικό μου γάλα...αλλά νερουλιάζει. Βέβαια τα αλεσμένα δημητριακά τα βρίσκεις στα βιολογικά. Δεν έχω δει αλλού, μόνο αλεσμένο ρύζι (σκετο όχι με γάλα) στο σούπερ μάρκετ. Τους έδινα επίσης αμέσως τραχανά γλυκό και αστρουλάκι και άλλα ψιλά ζυμαρικά. Στη συνέχεια τα αντικατέστησα με κριθαράκι...Και όσο πιο νωρίς σταματήσεις τα αλεσμένα τόσο το καλύτερο....άποψή μου βέβαια...ελπίζω να βοήθησα! Θα σας δούμε στο παρτυ, έ??

Απ: Βιολογικές κρέμες 25/05/2011 10:56 #741

  • rania
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας! Πολύ ωραίο θέμα! (αν και όταν διάβασα τον τίτλο νόμιζα ότι μιλάμε για κρέμες προσώπου!!! χιχιχιχι!!! έχω απομακρυνθεί από το στάδιο αυτό μάλλον!!!)
Να σας πω, καλά , εμένα τώρα είναι 6 ετών, αλλά είχα κι εγώ πολύ άγχος τότε Χρύσα. Σας εξομολογούμαι ότι του έδωσα όλες αυτές τις έτοιμες κρέμες με ΠΟΛΛΕΣ ΤΥΨΕΙΣ!!! Δεν είχα χρόνο, υπομονή και όλα αυτά (και είχα και άλλη παιδίατρο τότε που επίσης μου τα μάσαγε Χρύσα! - μετά άλλαξα παιδίατρο αργότερα) για να ψάξω εναλλακτικές. Είχαμε θηλασμούς και όλα τα άλλα τα έτρωγε, κρέμες με φρούτα , κρέας, λαχανικά κτλ, οπότε αυτό ήταν το μόνο junk food... Εγώ το θεωρώ φαστ φουντ, πραγματικά. Διάβαζα τα κουτιά που έλεγαν τα συστατικά και φρίκαρα.... θα μου πείτε, γιατί δεν το έψαξες... Ε, αυτό κράτησε περίπου 6 μήνες μόνο για ένα γεύμα.. εννοείτε δεν την πίεζα να το φάει, όπως με τη φρουτόκρεμα!!

Να σας πω τι είχα ακούσει. Απλά δεν είχα έναν άνθρωπο να ρωτήσω ή να το ψάξω, για να νιώσω ότι έχω μια ασφαλή συμβουλή και ξέρετε πώς είναι στο πρώτο παιδί, που νιώθεις να εξαρτάσαι πολύ από τη γνώμη του παιδιάτρου και δεν παίρνεις εύκολα πρωτοβουλίες και ρίσκα για το μωρό σου... Καταρχήν, αναρρωτιόμουν (όπως αναρρωτιέμαι και με τα γάλατα δηλαδή), τι τρώγανε τα μωρά πριν 50 χρόνια!!! Η μητέρα μου μου έλεγε ότι χρησιμοποιούσαν ρυζάλευρο ή κορν φλάουρ και το έβραζαν... αλλά σας είπα (τύψεις, κλαψ!) ότι δεν είχα κάτι υπεύθυνο και δεν είχα και τη συναίνεση της παιδιάτρου και δεν έκανα το τόλμημα.... Ένας καρδιολόγος γνωστός μας, που είναι πολύ της υγιεινής, είπε ότι αυτά όλα έχουν όχι απλώς ζάχαρη, αλλά γλυκαντικά και διάφορα που δημιουργούν προδιάθεση για διαβήτη. Κανένα δεν είδα να λέει "κρυσταλλική ζάχαρη" εκτός από τις Νουνου, όλα τα άλλα έχουν σιρόπια, γλυκαντικά και διάφορα (χημικά εννοείται...) Κάποια φίλη μου ξέρω ότι παρέλειπε εντελώς αυτό το γεύμα, δε συμφωνώ να μη φάει εκείνη την ώρα βέβαια καθόλου το μωρό... και πρέπει λογικά να έρθει σε επαφή με το ρύζι και τα σιτηρά. Αυτό που λέει η αγαπητή ΤΦΑ μου φαίνεται καταπληκτική λύση. Αλλα΄καταλαβαίνω ότι πρέπει να έχεις και τον παιδίατρο σύμμαχο, γιατί αν σου βγάλει κάτι ρε παιδί μου, π.χ. καμιά αλλεργία ή δυσανεξία το μωρό, μετά θα του το πας και θα σου πει "έτσι σου είπα εγώ να κάνεις;" και θα έχει κι ένα δίκιο....
Από την άλλη ρε Χρύσα, τους βλέπω κι εγώ, θυμάμαι τότε που τη ρωτούσα κι εγώ, δεν παίρνουν ρίσκο, πάνε με την πεπατημένη... θέλουν να έχουν το κεφάλι τους ήσυχο κι εκείνοι και να μην έχουν ευθύνη. Το καταλαβαίνω ως ένα σημείο, αλλά κι εμείς πρέπει να ψάξουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας. Τώρα, ωσπου να βρεις κάτι σίγουρο, θα έχει χρονίσει η μικρή σου!!!!! Ίσως για τα βιολογικά, επειδή έχει γίνει κι αυτό βιομηχανία εκμετάλλευσης πια, να έχει μια προκατάληψη ο γιατρός σου... αλλά μου φαίνεται μια χαρά η λύση της ΤΦΑ... μακάρι να το είχα κάνει κι εγώ...

Η άποψή μου, ψάξτο, αλλά αν δε βρεις άκρη, μην αγχωθείς πάρα πολύ... ειδικά αν όλα τα άλλα που τρώει είναι σωστά και αν δεν είναι παχουλή. (τουλάχιστον δεν έδωσα μπισκοτόκρεμα και τέτοια... και φρούτα φρεσκότατα χωρίς γλυκαντικά... τύψεις πάλι!!!)

Απ: Βιολογικές κρέμες 25/05/2011 13:13 #743

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Ράνια, έχεις δίκιο. Το θέμα του παιδιάτρου είναι πολύ σημαντικό. Όταν είναι το πρώτο σου παιδί ιδίως, που είσαι αγχωμένος για τα πάντα.Απλά, δεν μπορείς να τα ξέρεις όλα. Οπότε οι σωστές κατευθύνσεις παίζουν σημαντικά το ρόλο τους. Εγώ είχα το θέμα με το ξένο το γάλα και για αυτό δεν το ήθελα ούτε ανακατεμμένο με τα δημητριακά. Δυστυχως δεν μπορούμε να δώσουμε αγελαδινό σε αυτήν την ηλικία ακόμη. Οπότε και εμένα μπορείς να πεις ότι μαζί με τα δημητριακά έπαιρνε το παιδί μου και από αυτό το γάλα. Δεν είναι σίγουρα ότι καλύτερο, αλλά δεν είχα άλλη επιλογή και η αλήθεια είναι και ότι 5 χρόνια μετά...με την μπέμπα...ακόμη δεν βρήκα άλλη επιλογή. Με το μητρικό νερουλιάζει. Σκέτο νερό και δημητριακά δεν τρώγεται. Στη φρουτόκρεμα μπορείς να βάλεις όμως το κουάκερ και το μούσλι. Αυτό που θέλω να πω είναι ότι δεν μπορείς να τα καταφέρεις όλα, απλά κάθε φορά να προσπαθείς για το καλύτερο και να μην αισθάνεσαι τύψεις. Είναι τέτοια η βιομηχανία τροφίμων, που είναι δύσκολο να να αντισταθείς....κάθε μαμά κάνει ότι περνάει από το χέρι της. Άλλωστε οι περισσότερες μαμάδες επιλέγουν να δώσουν αυτές τις κρέμες. Διαφορετικά τι? Γιαούρτια παιδικά? Γεμάτο είναι το ψυγείο μου....χειρότερα είναι. Δεν μπορείς να τα αποφύγεις όλα....εκτός αν είσαι σκληροπυρηνικός....

Απ: Βιολογικές κρέμες 28/05/2011 01:40 #751

Καλημέρα μανούλες!! Πω πω TFA νιώθω άσχημα καθώς δεν είχα σκεφτεί ποτέ να φτιάξω μόνη μου την κρέμα, όπως το περιγράφεις!! Τύψεις κι εγώ, Ράνια! Και ο γιατρός μου που είναι κατά των βιολογικών κρεμών είναι γιατί μου λέει πως βιολογικό μπορεί να είναι ό,τι φτιάχνεις με τα χεράκια σου, το φυτεύεις κλπ. Είναι επιφυλακτικός με ό,τι κυκλοφορεί στο εμπόριο και βαφτίζεται βιολογικό. Από την άλλη έχουμε ξανασυζητήσει όλο το θέμα της διατροφής. Όπως αναφέρθηκε ακόμη και το παιδικό γιαούρτι είναι «επιδόρπιο γιαουρτιού». Τι να πεις! Θυμάμαι μια μαμά που ανέφερε ότι ακόμη και το φρέσκο γάλα προέρχεται από σκόνη!! Τι τρώμε και τι τρώνε τα παιδάκια μας!! Προσπαθώ κι εγώ να μη δίνω πολλά συντηρητικά. Κρέμα βανίλια δίνω του εμπορίου. Και πράγματι, Ράνια, όπως το θέτεις, έχει γλυκαντικά. Τη φρουτόκρεμα τη φτιάχνω με φρούτα, που όμως τα παίρνω από το μανάβη και όχι από μαγαζί με βιολογικά φρούτα (μήπως κάνω λάθος;). Ούτε κι εγώ έδωσα μπισκοτόκρεμες στην πρώτη μου κόρη, ούτε θα δώσω στη δεύτερη, κι ας μην είναι παχουλές. Τώρα για τα αλεσμένα, θα ήθελα TFA, αν δε σου κάνει κόπο, να μου εξηγήσεις περισσότερο τη γνώμη σου για ποιο λόγο να μη φάνε αλεσμένα. Δεν το λέω προσβλητικά – συγγνώμη αν ακούγεται έτσι. Είναι απλώς κάτι που ποτέ δεν το είχα σκεφτεί. Στην πρώτη μου κόρη ξεκίνησα να αλέθω, αλλά η ίδια δεν τα ήθελε έτσι, ειδικά τα φρούτα, οπότε σταμάτησα τα αλεσμένα πολύ νωρίς. Είναι όμως κάτι που το έκανα επειδή έτσι με καθοδήγησε το παιδί και όχι επειδή το σκέφτηκα μόνη μου, γι’ αυτό θα ήθελα τώρα τη γνώμη σου πάνω στο θέμα. Και η μπέμπα έχει αρχίσει να μην τρώει τα αλεσμένα φρούτα. Θα επιχειρήσω να βάλω μούσλι και κουάκερ!
Και κάτι νέο. Σε ένα μάθημα που πήγα σήμερα, η μαμά μου έκανε λόγο για τα συμπληρώματα διατροφής. Το ψάχνει για τις κόρες της που είναι στην εφηβεία. Μου είπε ότι διάβασε πως μόνο το ένα δέκατο των απαραίτητων βιταμινών το παίρνουμε από τη διατροφή, και γι΄ αυτό χρειαζόμαστε συμπληρώματα διατροφής, και μάλιστα υπάρχουν αρκετά φυτικά. Ποια είναι η γνώμη σας;

Απ: Βιολογικές κρέμες 28/05/2011 08:15 #755

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Καλημέρα Χρύσα!
Η αλήθεια είναι ότι συνήθως δεν ξέρουμε τί τρώμε...και ότι πιο φυσικό τόσο το καλύτερο. Και αν σκεφτείς τί καμπάνια έχει ξεκινήσει εναντίον όλων των σπιτικών...σχετικά με τους ελέγχους....και ότι δεν είναι πιστοποιημένα....καταλαβαίνεις...τί γίνεται....όχι στο ελαιόλαδο του χωριού όχι στο μέλι από τους πάγκους των περαστικών...κλπ κλπ...κλπ... Τί να πώ...ο γιατρός σου πιστευω ότι έχει δίκιο!
Είδες τα επιδόρπια γιαουρτιού? είναι όμως τα μόνα που σου λένε με κάτι γράμματα να "από τον 6ο μήνα". Για πάρε εσύ το ρίσκο να δώσεις μόνη σου απλό γιαουρτάκι...? εγω τουλάχιστον δεν το έκανα/ούτε το κάνω με την μικρή τώρα. Φοβόμουν. Το αποτέλεσμα...? Να μην τρώνε ας πούμε γιαούρτι με μέλι (μου αρέσει τόσο πολύ...αυτο με την πετσούλα...) αλλά να συνεχίζουν με αυτά τα milky mix, junior κλπ κλπ...Ο μπαμπάς μας έχω ξαναπεί, ότι έχει ζαχαροπλαστείο...ε,λοιπόν, πιστέψτε με προτιμάω να τους δίνω μία κρέμα μπριλέ, ή πανακότα ή ποντικάκι σοκολάτα, παρά αυτές τις αηδιες που τόσο λατρεύουν....Ιδίως τώρα με το φρέσκο παγωτάκι...που ξέρω οτι είναι από φρέσκο γάλα! Θέλω να πω...ότι η ζάχαρη είναι αθώα....μπροστά σε όλα τα άλλα...ιδίως αν δεν έχουν πρόβλημα βάρους τα παιδιά...

Για τα αλεσμένα (δεν με ενόχλησε!!!!) ήμουν από τις τυχερές μαμάδες που τα παιδιά μου δεν τρώγανε αλεσμένα. Και λέω από τις τυχερές γιατί έμαθαν να μασάνε πολύ γρήγορα. Οπότε τρώγαμε παντού τα πάντα από νωρίς. Πραγματική ευτυχία κυρίως για τις διακοπές. Απλά έχω παρατηρήσει (σε άλλες μαμάδες) ότι όσο πιο αργά τους σταματήσεις τα αλεσμένα...τόσο περισσότερο αργούν να μάθουν να φάνε...Βέβαια όλα κάποια στιγμή τρώνε. Οπότε δεν έχεις πρόβλημα στην ουσία. Ξέρεις λένε π.χ. φρουτόκρεμα τους τα χώνεις όλα μέσα και είσαι σίγουρη ότι έχουν πάρει τις βιταμίνες τους. Είναι γνωστό ομως ότι με το άλεσμα καταστρέφονται πολλές βιταμίνες....Δεν είναι προτιμότερο να φάει μία μπανάνα και ένα μανταρίνι πρωί και απόγευμα κομματάκι κομματάκι?Ποιός ο λογος να βάλεις 3-4 φρούτα λιωμένα? Εντάξει μην δώσεις μήλο και αχλάδι που ναι σκληρά...αλλά αβοκάντο ας πούμε? Αλλωστε τώρα που ξεκινάνε όλα τα υπέροχα φρούτα...π.χ μπορείς να της ψιλοκόψεις λίγα κερασάκια....πιστεύω θα ξετρελαθεί!Νομίζω ότι έχω διαβάσει ότι τους αρέσει και το χρώμα και η ποικιλία! Τα τραβάει περισσότερο να φάνε.

Τώρα για τις βιταμίνες...την άποψή μου την ξέρεις...είμαι κατά όλων αυτών....των έτοιμων και πρόσθετων....π.χ. φρέσκο γαλατάκι χωρίς πρόσθετο σίδηρο μέσα...γιατί παύει να είναι γάλα. Οπότε είμαι κατά και όλων αυτών των βιταμινών αν το παιδί τρέφεται σωστά. Είναι ψέμα κατά την ταπεινή μου πάντα γνώμη ότι δεν παίρνουν αρκετές βιταμίνες από το ίδιο το φαγητό. Η φύση μας παρέχει φαγητό και όχι συμπληρώματα. Εχω μπει και εγώ στον πειρασμό να δώσω βιταμίνες...φέτος ιδίως που είχαμε τρελαθει με τις ιώσεις. Εδωσα κανά 2 μέρες και σταμάτησα. Επανήλθα στα λογικά μου. η παιδίατρος μου δεν τα προτείνει όλα αυτά. πολλοί γιατροί δίνουν και σε μωρά σίδηρο για εγκεφαλική ανάπτυξη......ενώ αργουν να εισαγουν κόκκινο κρέας (μιλάμε για παιδιά 9μ) στη διατροφή τους.... Οι μαμάδες ακολουθούμε...γιατί απλά θέλουμε το καλύτερο για τα παιδιά μας....να ψηλώσουν περισσότερο...να γίνουν εξυπνότερα....κλπ κλπ κλπ...

Μία παρένθεση...υπάρχουν φυσικά..συμπληρωματα...που παράγει η ίδια η φύση....π.χ. βασιλικός πολτός! Θα μπορούσες να δώσεις βασιλικό πολτό...που είναι κάτι φυσικό....αυτό που βρίσκεις στα ψυγεία...όχι σε χάπια και σιρόπια...αυτόν που έχει μία ελαφρώς ξινή γεύση....συνδυάζεται όμως καταπληκτικά με μία κουταλίτσα μέλι...!

Τελευταία και τελειώνω...δίνω στα παιδιά συχνά πυκνά...έτοιμες κοτομπουκιές και ψαρομπουκιές....για βραδυνό....Κρύβομαι πίσω από το ότι έχουν φάει ένα σωστό μεσημεριανό....οπότε τί πειράζει να φάνε και κάτι τέτοιο....δεν προλαβαίνω και εγώ πολλά πολλά...είμαι και σίγουρη ότι θα τις φάνε....καθότι ότι και πιο "βρώμικο" τόσο και και πιο τραβηκτικό...είναι λάθος όμως....είναι προτιμότερο να φάνε ένα πιάτο άσπρο κριθαράκι....ακόμη και 3 φορές βράδυ την εβδομάδα...παρά κάτι τέτοιο...
είδατε όλες έχουμε τύψεις....
αυτά.....

τα σχόλια δικά σου...
Τελευταία διόρθωση: 28/05/2011 09:51 από TFA.
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.18 δευτερόλεπτα