Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Ταξίδι με πλοίο με το μωρό
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Ταξίδι με πλοίο με το μωρό

Ταξίδι με πλοίο με το μωρό 27/05/2011 15:46 #747

Γεια σας! Η μικρή μου είναι 7 μηνών και τον Ιούλιο σκεφτόμαστε να κατέβουμε στην Κρήτη με πλοίο. Σκέφτομαι μήπως αναστατωθεί η μικρή, μήπως την ενοχλεί η θάλασσα και πώς θα είναι το ταξίδι γιατί θα είναι αρκετές ώρες... Έχετε κάποια συμβουλή;

Απ: Ταξίδι με πλοίο με το μωρό 27/05/2011 18:43 #748

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
κρήτη ε? τί ωραία. Εμείς κατεβαινουμε κάθε καλοκαίρι Κρήτη, και μέχρι σήμερα δεν ειχαμε κανένα πρόβλημα. Να σκεφτείς ότι την μικρή την κατεβάσαμε πέρσι 3 εβδομάδων. Τα καράβια είναι μεγάλα, οπότε δεν έχεις τόσο την αίσθηση των κυμάτων.Αν πάραυτα έχει παραπάνω μποφόρ, έχω πάλι την εντύπωση ότι στις μικρές ηλικίες δεν αποτελεί τόσο μεγάλο πρόβλημα. Αλλά ρώτησε τον γιατρό σου μήπως θα υπάρχει κάτι που θα μπορούσες να δώσεις σε περιπτωση προβλήματος. Να ξέρεις πώς τα καράβια αυτά είναι εφοδιασμένα μέχρι και με καρεκλάκι φαγητού στα εστιατόρια, έχει παιδικά πιάτα, αν πάρεις καμπίνα (θα σε συμβούλευα να το κάνεις αν μπορείτε οικονομικά) θα μπορέσει να χαλαρώσει λίγο και το μωράκι σας από τυχόν πολυκοσμία και βαβούρα. Ετσι θα μπορείς να κάνεις και αλλαγές πάνας πιο εύκολα ή να την πλύνεις αν τυχόν χρειαστεί. Θα μπορούσατε να ρίξετε και έναν υπνάκο όλοι σας κιόλας. Εμείς το συνηθίζουμε!!!! Μην ανησυχείς είναι τόσο μεγάλα τα καράβια που θα έχετε πολλά να κάνετε και να χαζέψετε...σαν μία βόλτα με το καρότσι....το οποίο θα σου πρότεινα να πάρεις μαζί σου....αυτά...αν θυμηθώ κάτι ακόμη...ή αν θέλεις να ρωτήσεις κάτι πιο συγκεκριμένο...εδώ είμαστε...!!!!!

Απ: Ταξίδι με πλοίο με το μωρό 28/05/2011 01:48 #752

Κι εμείς τη μεγάλη μου κόρη πρώτη φορά τη βάλαμε σε πλοίο όταν ήταν 7 μηνών. Αυτό το καλοκαίρι θα βάλουμε και την μπέμπα που είναι τώρα 7,5 μηνών. Κι εμείς παίρνουμε καμπίνα, ακόμη κι αν το δρομολόγιο είναι ημερήσιο. Μία φορά μάλιστα (σε ημερήσιο) δεν πήραμε ολόκληρη καμπίνα, αλλά μόνο ένα κρεββάτι σε τετράκλινη, για να μπορώ να την αλλάξω, να την κοιμήσω κλπ. Και ασφαλώς θα έχεις μαζί σου το καρότσι. Υπάρχει ασανσέρ σε όλα τα πλοία για να ανεβείτε επάνω στα σαλόνια. Ειδικά τα κρητικά πλοία έχουν πολλές ανέσεις – δε θα έχετε προβλήματα. Φιλιά στην ιδιαίτερη μου πατρίδα!!!

Απ: Ταξίδι με πλοίο με το μωρό 28/05/2011 07:46 #754

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Χρύσα,από Κρήτη είσαι? Τί τέλεια!!!

Απ: Ταξίδι με πλοίο με το μωρό 31/05/2011 16:12 #760

Σας ευχαριστώ! Μάλλον πρέπει να φροντίσουμε για καμπίνα κι εγώ πιστεύω ότι θα βοηθήσει, και όλη η πολυκοσμία ίσως την ταράξει τόσες ώρες. Θα το φροντίσουμε, να δούμε πόσο πάει το μαλλί!!! Καλή και η ιδέα σου Χρύσα για ένα μόνο κρεβάτι...
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.12 δευτερόλεπτα