Αρχική σελίδα Forum
Γεια χαρά, Επισκέπτης
Όνομα Χρήστη Κωδικός: Να με θυμάσαι

Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών
(1 μέλος/η είναι εδώ) (1) Επισκέπτης
Το Forum του mamakid
  • Σελίδα:
  • 1

ΘΕΜΑ: Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών

Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών 03/06/2011 11:56 #764

  • Nansi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας και συγχαρητήρια για το site σας. Η μικρή μου είναι κοντά 2,5 ετών και φέτος που αρχίσαμε να βγαίνουμε στο μπαλκόνι σκεφτόμαστε ότι πρέπει να κάνουμε κάτι με τα κάγκελα. Πέρυσι ήταν πολύ μικρή και δεν ανησυχούσαμε. Εννοείται ότι είμαστε μαζί της και δεν την αφήνουμε μόνη της έξω αλλά επειδή τα κάγκελα είναι έτσι που αμα θέλει μπορεί να σκαρφαλώσει μάλλον κάτι πρέπει να κάνουμε. Έχετε να μας προτείνετε τίποτα; Δε μου αρέσουν πολύ αυτά τα πλαστικά που βάζουνε όλοι γιατί είναι πολύ άσχημα. Έχω δει και καλαμωτές αλλά δεν ξέρω αν κάνουν καλή δουλειά αλλά δε μπορείς να δεις μετά. Εσείς τι κάνετε; Κάτι άλλα κάγκελα που μπαίνουν από πάνω από τα κανονικά τα ξέρετε, τα έχει χρησιμοποιήσει καμία μαμά;

Απ: Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών 07/06/2011 08:29 #765

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
γειά σου Νάνσυ και συγνώμη για την καθυστέρηση της απάντησης. Δεν τα γνωρίζω αυτά που περιγράφεις, οπότε δεν μπορώ να εκφέρω άποψη. Να σου πω τί έχουμε κάνει εμείς με την βεράντα μας. Εχουμε βάλει καλαμιά ύψους 1,5 μ, και επάνω έχω κρεμάσει φαναράκια και άλλα παιδικά καλοκαιρινά διακοσμητικά. Ετσι έχω ασφάλεια και ομορφιά...δείχνει όμορφο. Επίσης έχω βάλει χλοοτάπητα από άκρη σε άκρη. Επειδή συχνά παίζουμε με νεροπίστολα και βουτάμε στις φουσκωτές πισίνες, έιναι ένας τέλειος και όμορφος τρόπος για να μην τρώνε τούμπες....Ετσι με καλαμιά, φαναράκια που ανα΄βω το βράδυ και χλοοτάπητα...έχω την ψευδαίσθηση ότι είμαι σε κήπο...βέβαια είναι μόνο ψευδαίσθηση...

Απ: Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών 11/06/2011 19:36 #772

Νάνσυ, ούτε κι εγώ μπορώ να σε βοηθήσω πολύ. Εμάς είναι γυάλινα τα μαλκόνια και δεν υπάρχει τρόπος να σκαρφαλώσει, εκτός κι αν χρησιμοποιήσει καρέκλα. Στα πίσω μπαλκόνια που δεν είναι γυάλινα έχω βάλει πλέγμα. Γενικώς όμως ό,τι και να γίνει έχω τα μάτια μου 14 (και βάλε). Όσα μέτρα και να πάρεις, μην την αφήσεις από τα μάτια σου. Τώρα κι εμείς έχουμε κάποιους "αντιπερισπασμούς" στο μπαλκόνι, όπως κάστρο φουσκωτό, οπότε μπαίνει εκεί μέσα και είμαι κάπως πιο ήσυχη!!Βέβαια, είναι μπελάς στο καθάρισμα του μπαλκονιού, αλλά δε βαριέσαι - και εκείνη περνάει καλά κι εγώ είμαι πιο ήσυχη! Μια γνωστή έχει ήχο κάθε φορά που ανοίγει μια πόρτα (είναι στα πλαίσια του συναγερνού). Έχει λοιπόν τις πόρτες κλειστές (με air condition), και αν ανοίξει κάποια πόρτα, ακούει τον ήχο και τρέχει. Λοιπόν, φίλη TFA, κι εγώ φέτος σκεφτόμουν να βάλω χλοοτάπητα σε ένα μέρος του μπαλκονιού, και μάλιστα έχω βρει στο praktiker και αληθινό και πλαστικό. Εσύ τι έχεις βάλει; Ευχαριστώ!

Απ: Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών 12/06/2011 06:15 #775

  • TFA
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σου Χρύσα!!!!!!!!!!Καιρό είχα να σε δω!!!!! Είχα αρχίσει να ανησυχω!! Εγώ έχω βάλει πλαστικό. Είναι απίστευτα λειτουργικός. Καθαρίζει πολύ καλά με το λάστιχο, και ενδιάμεσα με ηλεκτρική σκούπα. Ο αληθινός παντα μου άρεσε....και αν μπορούσα να αξιοποιήσω την ταράτσα (ακριβώς στηνπόρτα του σπιτιού μας) θα έβαζα αληθινό...όπως επίσης και θα έφτιαχνα κανονικό κηπάκο). τώρα στην βεράντα αληθινό, δεν ξέρω? μπαίνει?δεν θέλει ιδιάιτερη βάση από κάτω...π.χ. πέτρες, χώμα και από πάνω ο τάπητας? θέλω να πω, μήπως υπερβαίνει το ύψος της μπαλκονόπορτας?πάντως είναι καλή ιδέα αν εφαρμόζεται!!!και φυσικά πιο φυσικό για τα παιδιά!

Απ: Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών 12/06/2011 07:20 #776

TFA, είχα πολλή δουλειά με τις εξετάσεις των μαθητών μου, αλλά είμαι πάντα εδώ. Θα το ψάξω για τον φυσικό χλοοτάπητα και θα σου πω, γιατί πραγματικά δεν ξέρω. Αν είναι λειτουργικός, όπως και ο πλαστικός, θα είναι υπέροχος! Θα αντιγράψω την ιδέα σου για καλαμωτή και φαναράκια!! ΤΕΛΕΙΟ!

Απ: Μπαλκόνι με το παιδί 2,5 ετών 11/09/2011 15:38 #819

  • Nansi
  • ΕΚΤΟΣ ΣΥΝΔΕΣΗΣ
Γεια σας!!! Θυμήθηκα το θεματάκι μου και είπα να σας πω ότι περάσαμε τελικά πολύ ωραία στη βεραντούλα μας, έβαλα καλαμωτή που πραγματικά ΤΦΑ,δίνει πολύ ωραία αίσθηση!! Φαναράκια είπα να μην το ρισκάρω με τα κεριά.... Για τον χλοοτάπητα έχω αρχίσει να το σκέφτομαι τώρα που το λέμε, απλά πάντα όσοι βλέπω σε παιδικές χαρές κτλ είναι μέσα στη βρώμα και δεν ξέρω πόσο καλά μπορεί να καθαρίσει αυτό το πράγμα.... ή πόσο εύκολα θα φεύγουν τα νερά κτλ κτλ.΄
Τώρα τα υπόλοιπα το άλλο καλοκαίρι! Φέτος ήταν πολύ όμορφα με την καλαμωτή και φυτέψαμε και μερικές γλαστρούλες και περάσαμε ωραία, όσο ήμασταν δηλαδή στην πόλη!
Ευχαριστούμε πολύ κορίτσια!!!
  • Σελίδα:
  • 1
Χρόνος για την δημιουργία της σελίδας: 0.13 δευτερόλεπτα